Zamknij

Dostawa szczepionek do Polski. Dominują dwie firmy

01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 13:15
Szczepionka przeciw COVID-19
fot. Shutterstock

Dziś do Polski powinna dotrzeć dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Będą to preparaty firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.

  • Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował Polską Agencję Prasową, że w poniedziałek do Polski dojedzie około 380 tysięcy szczepionek Pfizer/BioNTech i 230 tysięcy szczepionek AstraZeneki.

Do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotrze około 380 tysięcy preparatów firm Pfizer/BioNTech i około 230 tysięcy szczepionek AstraZeneki. W zeszłym tygodniu w Polsce wykonano ponad 600 tysięcy szczepień. AstraZeneca dostarczy w II kwartale o ponad połowę mniej szczepionek, niż wcześniej deklarowano.

Przypomnijmy, że w Polsce obecnie podawane są trzy szczepionki przeciwko COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską. Są to preparaty firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 4786 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Bilans ten jest o 896 wyższy niż tydzień temu. Wyniki te skomentował w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy dynamikę wzrostu rzędu 20-25 procent. To troszeczkę mniej niż odnotowywaliśmy w zeszłym tygodniu, ale proszę pamiętać, że to są wyniki z niedzieli, więc tutaj zawsze trzeba je traktować z pewnym dystansem - powiedział.

Dużo osób do szczepienia, mniej dawek w dostawie do Polski

Jesteśmy w trakcie szczepień przeciw COVID-19, a do Polski dociera mniej szczepionek. "Za nami najintensywniejszy tydzień Narodowego Programu Szczepień" – stwierdził Michał Dworczyk.

Od 27 grudnia 2020 roku, gdy pierwsza osoba w Polsce otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19, wykonano 3 316 073 szczepień, w tym 2 135 769 pierwszą dawką i 1 180 304 drugą.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, poinformował, że ubiegły tydzień był "najintensywniejszym" i że w ciągu siedmiu dni wykonano "ponad 600 tysięcy szczepień".

Źródło: PAP