Zamknij

Szczepionka na COVID-19 z Polski. Duża szansa na rozpoczęcie produkcji

21.01.2021 11:41
Szczepionka na COVID-19 z Polski. Duża szansa na rozpoczęcie produkcji
fot. Shutterstock

Polska fabryka będzie najprawdopodobniej brała udział w procesie produkcyjnym szczepionki na COVID-19. Praca nad nimi ma ruszyć jesienią. 

Szczepionka na COVID-19 już wkrótce może zostać wyprodukowana w polskiej fabryce. W nową linię produkcyjną, służącą do rozlewania do ampułek zainwestowała Polfa Tarchomin. - Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem – informuje prezes Jarosław Król.

Jesienią nową linię, na której konfekcjonowany ("rozlewany do ampułek") ma być medykament zagranicznej firmy, planuje uruchomić Polfa Tarchomin - donosi serwis 300gospodarka.pl. Może powstawać nawet kilkanaście tysięcy ampułek na dobę, a z każdej zaszczepić będzie można kilka osób.

Jarosław Król zapowiada, że firma jest gotowa na włączenie się do procesu produkcji. "Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby oraz możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć do produkcji szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić" - wyjaśnił w rozmowie z portalem. Jak mówi, z polskiej fabryki może wyjeżdżać do kilkunastu tysięcy ampułek na dobę. Prace nad budową linii do konfekcjonowania już się zaczęły, a konfekcjonowanie leku może rozpocząć się jesienią. Inwestycja sięga kwoty ok. 40 mln zł.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu firma Pfizer ograniczyła dostawy szczepionek do Europy z powodu modernizacji w fabrykach. Szczepionki przeciwko COVID-19 wciąż są towarem deficytowym. Firma wydała jednak w czwartek oświadczenie, w którym zapewnia, że od przyszłego tygodnia przywrócony zostanie pierwotny harmonogram dostaw.

Źródło: gazeta.pl