Zamknij

Prof. Simon: temat chińskich szczepionek nie był poruszany na Radzie Medycznej

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 21:10
Szczepionka chińska: czy jest bezpieczna?
fot. Shutterstock

Temat chińskich szczepionek nie był poruszany na Radzie Medycznej – uważa prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ekspert podkreśla też, że nie widział badań dotyczących jej skuteczności i nie jest w stanie określić, czy rzeczywiście jest bezpieczna.

Agencja Informacyjna Xinhua poinformowała, że prezydent Chin zobowiązał się do dostarczenia szczepionki do Polski. Tymczasem prof. Krzysztof Simon z ostrożnością podchodzi do przyjmowania szczepionki. Zauważa, że wiemy za mało, by móc ze spokojem ją podawać.

- Powinniśmy się szczepić wszystkim tym, co zostanie zatwierdzone przez odpowiednie agendy światowe i agendy Unii Europejskiej, czyli zatwierdzone co do jakości i skuteczności. Myślę, że taką opinię wygłosi każdy ekspert w tym kraju - skomentował w rozmowie z TVN24 prof. Krzysztof Simon.

Doktor nie przypomina sobie również tego, by temat chińskich szczepionek był poruszany na Radzie Medycznej. To daje do myślenia. - Nie mam zdania na temat tej szczepionki, ponieważ nie widziałem badań dotyczących jej skuteczności i bezpieczeństwa. Wiele szczepionek jest dobrych, ale wymagają kontroli niezależnych organów - ocenił. Rada Medyczna ma poruszać kwestie sprawdzenia szczepionki z Chin na najbliższych spotkaniach.

Co ze szczepionką Sputnik V?

Prof. Simon wypowiedział się również na temat Sputnik V, rosyjskiej szczepionki. Według kierownika kliniki we Wrocławiu tu też powinniśmy być ostrożni. Powiedział, że niedopuszczalne jest, by szczepionka była podawana pacjentom, g dy nadal prowadzone są badania kliniczne. Tak było w przypadku rosyjskiej szczepionki.

Źródło: rp.pl