Zamknij

Sondaż CBOS: boisz się zakażenia koronawirusem? No to jesteś w mniejszości

08.07.2021 16:22
Polacy nie boją się koronawirusa
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ponad 50 proc. Polaków nie boi się już zakażenia koronawirusem, natomiast niewiele mniej niż połowa z nas nadal ma jednak obawy. Nie zaskakuje też fakt, że najmniej zaniepokojeni o swoje zdrowie są młodsi badani.

Z czerwcowego sondażu CBOS wynika, że 51 proc. Polaków nie boi się zakażenia koronawirusem, natomiast 48 proc. wyraża takie obawy. Po raz pierwszy od początku pandemii odsetek osób nieobawiających się zakażenia przewyższył odsetek tych, którzy się boją.

Lęk przed koronawirusem obniżył się w ciągu miesiąca

Podczas badania, przeprowadzonego przez CBOS w pierwszej połowie czerwca, 48 proc. ankietowanych przyznało, że boi się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym:

  • 14 proc. bardzo się boi
  • 23 proc. trochę się boi.

Zakażenia nie obawiało się 51 proc. respondentów, w tym:

  • 28 proc. raczej się nie boi
  • 23 proc. w ogóle się nie boi
  • 1 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

W maju zakażenia bało się 55 proc. ankietowanych (18 proc. bardzo się bało, a 37 proc. trochę się bało), nie obawiało się 44 proc. (26 proc. raczej się nie bało, a 18 proc. w ogóle się nie bało). W porównaniu do badania majowego zwiększyła się o 5 punktów procentowych grupa badanych, którzy w ogóle nie boją się zarażenia, a o 4 punkty proc. zmniejszyła liczba tych, którzy deklarują duże obawy.

Kto najbardziej boi się koronawirusa?

Jak podaje CBOS, niepokój związany z zakażeniem koronawirusem zależy przede wszystkim od wieku – im młodsi badani, tym odczuwany strach jest mniejszy.

Brak obaw przed SARS-CoV-2 deklaruje:

  • 82 proc. respondentów między 18. a 24. rokiem
  • 31 proc. osób mających co najmniej 65 lat.

Strach przed możliwością zachorowania na COVID-19 odczuwa natomiast:

  • 58 proc. badanych w wieku 55–64 lata
  • 67 proc. osób w wieku powyżej 65 lat.

Sondaż dowodzi też, że od obaw przed zakażeniem nie uwalnia nawet zaszczepienie się dwiema dawkami szczepionki. Większość respondentów w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (58 proc.) boi się możliwości zakażenia mniej lub bardziej.

Nie budzi zdziwienia fakt, że obawy przed zachorowaniem wiążą się z chęcią zaszczepienia się. Badani, którzy deklarują chęć poddania się szczepieniu, stanowią ogółem najliczniejszą grupę osób odczuwających strach przed zarażeniem się koronawirusem (61 proc.).

Źródło: PAP