Zamknij

Ranking chorób zakaźnych. COVID-19 na czwartym miejscu

04.08.2020 15:30
Śmiertelność koronawirusa
fot. Shutterstock

Śmiertelność koronawirusa wynosi 0.6% - zawyrokowała Światowa Organizacja Zdrowia. Oznacza to, że pod względem śmiertelności chorób zakaźnych COVID-19 uplasował się na czwartym miejscu.

Dotychczas uważano, że śmiertelność koronawirusa wynosi 3,4%, jednak od jakiegoś czasu krążyły doniesienia, że liczba ta może być niższa. Część ekspertów przekonywała, że w analizach główną rolę odgrywa wskaźnik CFR (z ang. case fatality rate), czyli stosunek liczby zgonów do liczby przypadków potwierdzonych testami genetycznymi, tymczasem w szacowaniu rzeczywistej śmiertelności należałoby wziąć pod uwagę zupełnie inny czynnik.

Śmiertelność koronawirusa

Na początku kwietnia naukowcy z Chin poinformowali, że w Wuhan, epicentrum epidemii, śmiertelność wyniosła zaledwie 1,4 proc. Wnioski z obszernej analizy ośmiu raportów na ten temat opublikowano w "Nature Medicine". Zdaniem badaczy w poprzednich badaniach nie uwzględniono przypadków skąpoobjawowych i bezobjawowych.

O "brakującym kawałku puzzli", IFR (z ang. infection fatality rate), czyli stosunku liczby zgonów do liczby rzeczywistych zachorowań (a nie tylko potwierdzonych testami genetycznymi), na początku kwietnia pisał m.in. prof. Rich Condit, emerytowany wirusolog z Uniwersytetu na Florydzie.

"Ponieważ testy genetyczne są ograniczone i obecnie dostępne głównie dla osób ze znacznymi wskazaniami i czynnikami ryzyka choroby Covid-19, a duża liczba zakażeń SARS-CoV-2 skutkuje łagodną lub nawet bezobjawową postacią choroby, IFR jest prawdopodobnie znacznie niższy niż CFR" - podkreślał na łamach virology.ws.

Z początkiem sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie poinformowała, że śmiertelność COVID-19 wynosi 0,6%. Oznacza to, że wśród tych, którzy zachorują, taki odsetek umrze. Inaczej rzecz ujmując: 1 na 200 osób.

COVID-19 a inne choroby

Z danych WHO wynika, że w niechlubnym rankingu chorób zakaźnych COVID-19 obecnie plasuje się na czwartym miejscu, pomiędzy odrą a polio.

covid smiertelnosc
fot.

Oznacza to, że COVID-19 (0,6%) może być aż sześciokrotnie groźniejszy niż grypa (0,1%). Może, bo dyskusje na temat śmiertelności koronawirusa wciąż trwają.

To cię może zainteresować:

Źródło: dailymail.co.uk, virology.ws