Zamknij

Skutki COVID-19 to nawet 100 objawów u ozdrowieńców w różnym wieku

11.01.2022 13:37

Koronawirus atakuje nie tylko płuca. To choroba ogólnoustrojowa, która sieje spustoszenie w całym organizmie, nawet w przypadku bardzo młodych pacjentów. Ekspert alarmuje: u ozdrowieńców po COVID-19 może wystąpić nawet sto różnych objawów.

Z dolegliwościami po COVID-19 walczą coraz młodsi pacjenci. Ekspert ostrzega
fot. EastNews

Zakażenie koronawirusem stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko jeśli chodzi o starsze osoby z chorobami przewlekłymi. Młodzi ludzie również zmagają się z długotrwałymi skutkami COVID-19. Powikłania u niektórych osób są na tyle poważne, że utrudniają dotychczasowe funkcjonowanie. Ozdrowieńcy skarżą się na chroniczne zmęczenie, bóle mięśni, problemy z oddychaniem i bezsenność. Zakażenie spowodowało, że znacznie pogorszyła się ich kondycja, a w ciężkich przypadkach nie pomaga nawet regularna rehabilitacja.  Niestety, skutki zachorowania na COVID-19 cały czas zaskakują, a nowe mutacje wirusa stają się niebezpieczne także dla młodych  ludzi, którzy nigdy wcześniej nie mieli problemów ze zdrowiem.

Jak przyznaje prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, który od września 2020 r. prowadzi w szpitalu MSWiA w Głuchołazach program rehabilitacji pacjentów po COVID-19 – Skutki przejścia COVID-19 nadal zaskakują i często wymagają interdyscyplinarnej opieki. Do Głuchołaz zaczęli przyjeżdżać ozdrowieńcy wymagający rehabilitacji z całej Polski. Początkowo przypuszczaliśmy, że będą to przede wszystkim osoby starsze, z chorobami współistniejącymi. Szybko okazało się, że poważne problemy związane z przejściem COVID-u dotyczą osób w różnym wieku, w tym często poniżej 30 roku życia,  różnej kondycji fizycznej i sprawności, różnie przechodzących samo zakażenie, a w procesie rehabilitacji konieczne jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin medycyny – dodaje

Prof. Jan Szczegielniak jest jednym z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19, prowadzonego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Od września 2020 roku z programu skorzystało ponad dwa tysiące pacjentów.

Jak długo trwa rehabilitacja po COVID-19?

To, jak długo trwa terapia u ozdrowieńców, jest związane z ich indywidualnym stanem zdrowia. U niektórych osób dochodzenie do zdrowia to długotrwały proces, który wymaga zmiany codziennego życia. Zdaniem profesora, przyjęty na początku schemat rehabilitacji sprawdza się w znacznej części pacjentów.

– Terapia, polegająca przede wszystkim na obciążaniu wysiłkiem fizycznym odpowiednio dostosowanym do potrzeb i możliwości pacjenta, trwa trzy tygodnie i zwykle na tyle niweluje występujące zaburzenia czynności wentylacyjnej oraz poprawia tolerancję wysiłkową pacjenta, że umożliwia powrót do pracy. Niestety, są także osoby, które pomimo pobytu u nas, nadal będą wymagały dalszej rehabilitacji – zarówno szpitalnej, jak i ambulatoryjnej. Niewątpliwie największe zagrożenie z długo utrzymującymi się objawami po zakażeniu koronawirusem dotyczy osób w starszym wieku z chorobami współistniejącymi i z ciężkim przebiegiem choroby – przyznaje profesor.

Skutki zakażenia koronawirusem to zagrożenie również dla młodych

Powikłania po COVID-19 są tak samo niebezpieczne dla starszych pacjentów, jak i ozdrowieńców poniżej 30 roku życia. U wszystkich ozdrowieńców objawy występują równie często.

– Trzeba przyznać, że często podobne dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby starsze, czy te leczone na OIOM-ach, występują u osób młodych, lub też takich, które chorowały skąpoobjawowo. Co więcej, długo utrzymujące się objawy występują często u osób bardzo sprawnych i wydolnych fizycznie przed zachorowaniem, uprawiających sporty, aktywnych zawodowo i prowadzących zdrowy tryb życia – wyjaśnia prof. Szczegielniak.

Skutki zakażenia dotyczą także objawów psychologicznych, z którymi zmaga się spora liczba pacjentów, bez względu na wiek.

– Podobne obserwacje dotyczą występujących i utrzymujących się objawów psychologiczno-psychiatrycznych. Osobami, u których po przejściu COVID występują często stany lękowe, objawy depresji czy też problemy z pamięcią i koncentracją są aktywni przed chorobą prawnicy, inżynierowie, przedsiębiorcy czy lekarze i pielęgniarki. Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu i z jakimi problemami po przejściu COVID będą mieli do czynienia pacjenci, którzy byli zaszczepieni, bo tacy też do nas trafiają – dodaje prof. Szczegielniak.

Naukowiec przyznaje, że nadal na wiele pytań związanych z efektami procesu rehabilitacji i powrotem do normalnego funkcjonowania po COVID-19, nie ma pełnych odpowiedzi. Dotyczy to m.in. powiązania konkretnych dolegliwości, objawów i czasu ich utrzymywania z poszczególnymi wariantami koronawirusa.

COVID-19 może powodować ponad 100 różnych objawów

Według profesora możemy mówić już o ponad stu różnych objawach utrzymujących się po wyleczeniu COVID-19. Najczęściej pojawiające się dolegliwości to m.in.:

  • bóle stawów i mięśni
  • problemy neurologiczne (zaburzenia równowagi i koordynacji)
  • wypadanie włosów
  • zaburzenia wzroku
  • problemy ze słuchem
  • bezsenność
  • zaburzenia pamięci i koncentracji

– Oczywiście, podejmujemy próby usystematyzowania tych zaburzeń, jednak na uzyskanie i przeanalizowanie wszystkich danych potrzebujemy czasu –  powiedział prof. Szczegielniak.
Nowe ustalenia dotyczące skutków choroby skłoniły autorów projektu do wprowadzenia do programu rehabilitacji nowych elementów.

– Model rehabilitacji oparty na określonym, indywidualnie dawkowanym wysiłku fizycznym wpływa na poprawę możliwości wysiłkowych i ograniczenie występującej duszności u większości pacjentów poddanych usprawnianiu. Natomiast przez cały czas istnienia programu wprowadzamy dodatkowe formy rehabilitacji związane z licznymi, nowymi objawami – wyjaśnia profesor.

Źródło: PAP