Zamknij

Zlew, gąbki… To prawdziwe siedliska bakterii w Twoim domu!

25.08.2015
Aktualizacja: 17.11.2020 02:28

Wydaje Ci się, że dbasz o czystość w domu: sprzątasz, odkurzasz, dezynfekujesz toaletę, pierzesz ręczniki… Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że w Twoim otoczeniu aż roi się od bakterii.

Siedliska bakterii w Twoim otoczeniu. Na co musisz uważać?
fot. ---

Zobacz, gdzie jest ich najwięcej!

Siedliska bakterii – ścierki i gąbki

Ścierki i gąbki to jedne z największych siedlisk bakterii w domu. Co gorsza, używając ich, roznosimy niebezpieczne mikroorganizmy po całym domu.

Wilgotna ścierka może zawierać bakterie E.coli, a nawet… gronkowca. Dlatego właśnie tak ważne jest częste pranie ścierek w temperaturze 90 stopni.

Zabójcza lodówka

Kolejnym miejscem, gdzie koncentrują się bakterie, jest lodówka - a dokładniej jej drzwiczki. Należy je myć co najmniej raz w tygodniu, nawet jeśli wydają nam się idealnie czyste!

Zlew – uwaga na salmonellę

Bardzo niebezpieczny jest również zlew, w którym mogą się znajdować bakterie salmonelli. Skąd się tam biorą? Na przykład z deski do krojenia, na której przygotowywaliśmy drób. Na takiej desce bakterie mogą przeżyć nawet do 4 godzin. Zlew to miejsce, którego dezynfekcja jest kluczowa dla zdrowia całej rodziny.

Łazienka – siedlisko grzybów i mikroorganizmów

W łazience roi się od bakterii, grzybów i mikroorganizmów. Gdzie jest ich najwięcej? W okolicach toalety, zlewu i rączek do prysznica, a także w wannie. Łazienkę należy regularnie dezynfekować.

Co ważniejsze, należy również opuszczać klapę od toalety przed spuszczeniem wody, a nie po nim! Jeśli spuszczamy wodę przy otwartej klapie, rozpryskujemy bakterie po całej łazience.

Inne siedliska bakterii

Inne niebezpieczne przedmioty, na których gromadzą się bakterie, to worki od odkurzacza. Jeśli nie wymieniamy ich często – roznosimy mikroorganizmy po całym domu.

Nie dopuszczajmy również, by na naszym balkonie pojawiały się gołębie. To prawdziwe „latające szczury”, roznoszące niebezpieczne dla człowieka bakterie. Powodują one bardzo poważne choroby żołądka i jelit.