Zamknij

Rumień zakaźny, czyli ,,piąta choroba''. Jak rozpoznać rumień u dziecka?

25.09.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 06:08

 Rumień zakaźny to choroba wirusowa wieku dziecięcego. Przebiega łagodnie u starszych dzieci i bardziej agresywnie u niemowląt. Zakażenie wirusem B19, wywołującym rumień, jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i płodu. Charakterystyczna wysypka, będąca wizytówką rumienia zakaźnego, pokrywa twarz i kończyny. Jest rozlana i czerwona, ale nie towarzyszą jej poważniejsze objawy. Dowiesz się, jak rozpoznać rumień zakaźny. Jak dochodzi do zakażenia wirusem?

Rumień zakaźny, czyli ,,piąta choroba''. Jak rozpoznać rumień u dziecka?
fot. Wikimedia Commons

Rumień zakaźny to wysypkowa choroba zakaźna wieku dziecięcego, powodowana zakażeniem parwowirusem B19, który jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży. Do zakażenia dochodzi droga kropelkową, a źródłem jest chore dziecko lub osoba, u której zakażenie przebiega bezobjawowo.  Do zakażenia dochodzi często, ale u wielu chorych nie pojawiają się żadne objawy. Mogą oni zatem zarażać nawet o tym nie wiedząc.

Na rumień zakaźny zapadają najczęściej dzieci wieku od 2 do 12 lat.

Rumień zakaźny: objawy

Rumień zakaźny objawia się wysypką, której zwykle towarzyszy niewielka gorączka. Okres przed wysypką, gdy chorzy są najbardziej zaraźliwi, przebiega bezobjawowo, dlatego pojawienia się wysypki nie można się spodziewać. Objawy choroby występują najczęściej u małych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wirus rozprzestrzenia się szybko, co nierzadko prowadzi do wybuchu małych epidemii w przedszkolu czy szkole.

Wysypka pojawia się najpierw na twarzy i przybiera postać rozlanego rumienia, o kształcie motyla lub uderzonych, ogorzałych policzków. Nos i broda pozostają w tym czasie niezajęte.

W ciągu następnych kilku dni wysypka rozsiewa się na kończyny, układa się girlandowato.  

Rumień rzadko obejmuje tułowie i nie obejmuje dłoni, stóp i błon śluzowych. Chorobie nie towarzyszą żadne dramatyczne objawy oprócz stanu podgorączkowego.

Rumień może zanikać i powracać pod wpływem bodźców termicznych. Wysypka może utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie.

U dzieci starszych zakażenia wirusem są równie częste, ale nie przebiegają z charakterystyczną wysypką. Można natomiast zaobserwować u starszych dzieci zapalenia drobnych stawów będące wynikiem choroby, które ustępują wraz z pełnym wyzdrowieniem. 
shutterstock_1127017076
fot.

Źródło: Shutterstock

Rumień zakaźny: leczenie

Należy wiedzieć, że dziecko, u którego wystąpiła wysypka jest prawie niezakaźne. Najbardziej zaraźliwy jest okres przed wysypką, bezobjawowy. 

Choroby nie leczy się, ponieważ ustępuje ona samoistnie. Zaleca się jednak, by dzieci na czas ustąpienia objawów pozostawały w domu i przede wszystkim nie miały bliskiego kontaktu z kobietami w ciąży. 

Jedynie rumień przebiegający z zahamowaniem rozwoju czerwonych krwinek objawiający się niedokrwistością może wymaga hospitalizacji, ale takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. 

Choroba ustępuje samoistnie w ciągu 6-10 dni, choć wysypka może pozostawać na skórze nawet przez dwa tygodnie. Przechorowanie pozostawia długotrwałą odporność. 

Rumień zakaźny: ciąża 

Rumień zakaźny jest chorobą groźną dla kobiet w ciąży. Zakażenie wirusem B19 może prowadzić do niedokrwistości wewnątrzmacicznej płodu, uogólnionego obrzęku i poronienia. Ciężarna może przy tym nie mieć żadnych objawów.

Kontakt ciężarnej, bez względu na okres ciąży, z chorym z rumień zakaźny może prowadzić do zakażenia wirusem. Dlatego po świadomym kontakcie z osobą chorą, ciężarna powinna zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę i ustalić dalsze postępowanie, w tym kontrolne badania USG. 

W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia płodu, możliwe jest wykonanie transfuzji wymiennej, zmniejszającej skutki zakażenia.

Zobacz także

Źródło: pediatria.mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk