Zamknij

Rumień wędrujący po kontakcie z kleszczem. Jak wygląda?

20.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:43

Rumień wędrujący to najbardziej znany objaw boreliozy. Występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Rozpoczyna się od małej plamki, która powiększa się stopniowo. Może mieć postać obrączkowatą, wolno rozchodzącą się obwodowo. Rumień jest pierwszą oznaką, że nastąpił kontakt z zarażonym kleszczem.

Rumień po ukąszeniu kleszcza
fot. Shutterstock

Rumień wędrujący to najbardziej znany, choć wcale nie jedyny objaw boreliozy. Jest to charakterystyczne, okrągłe zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza. 

Borelioza z Lyme, czyli krętkowica kleszczowa, to wieloukładowa choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia, która przenosi się na człowieka za pośrednictwem kleszczy z rodzaju Ixodes.

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Rumień pojawia się dopiero po kilku dniach lub tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Rumień stopniowo się powiększa, a jego średnica przekracza 5 cm. 

Rumień po ugryzieniu kleszcza przypomina tarczę strzelniczą. W środku znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza, wokół jest blady okrąg niezmienionej skóry, obwodowo czerwona obręcz, która z każdym dniem się powiększa. Na samym początku pojawia się mała plamka, która powiększa się, pozostawiając przejaśnienie w punkcie centralnym.

Rumień nie występuje u wszystkich chorych

Rumień wędrujący nie jest jedynym objawem boreliozy. Nie występuje u wszystkich chorych. Dlatego warto znać inne, mniej popularne objawy, by w razie wątpliwości prawidłowo zareagować i zgłosić się na badania.

Ten objaw boreliozy zaliczany jest do objawów wczesnej fazy choroby, to znaczy, że ujawnia się w pierwszej fazie zakażenia. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć łagodne objawy ogólne: osłabienie, gorsze samopoczucie, gorączka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, bóle mięśniowo-stawowe, świąd skóry. Nieleczony rumień wędrujący zwykle zanika samoistnie w ciągu 3–4 tygodni, co niestety nie jest równoznaczne z wyleczeniem choroby.

By rozpoznać rumień wędrujący, konieczne jest potwierdzenie kryteriów:

  • średnica ponad 5 cm,
  • ostre granice i stopniowe powiększanie się rumienia z pozostawieniem przejaśnienia w środku.
obraz
fot.

Fot. Różne postacie tzw. rumienia wędrującego na ciele po ugryzieniu przez kleszcza zrealizowane w ramach kampanii Szczep kleszcz 

Co zrobić, gdy wystąpi rumień wędrujący?

Pojawienie się rumienia wędrującego na skórze wskazuje na zakażenie krętką Borelli. Wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i natychmiastowego rozpoczęcia leczenia antybiotykami. 

Nawet nieleczony rumień znika samoistnie, ale nie jest to jednoznaczne z wyleczeniem boreliozy. Wręcz przeciwnie, zlekceważone wczesne objawy mogą „odbić się czkawką” w przyszłości. Objawy w późnej fazie boreliozy są bowiem znacznie poważniejsze, przewlekłe, trudne do wyleczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.