Oto, ile będzie kosztować remdesiwir - lek na COVID-19. Cena zwala z nóg

30.06.2020
Aktualizacja: 01.07.2020 07:57
Remdesivir: ile będzie kosztował lek na koronawirusa?
fot. Shutterstock

Gilead Sciences, amerykańska firma postanowiła ustalić cenę leku przeciwirusowego remdesivir. Specjaliści uważają, że w leczeniu COVID-19, lek ten skraca proces leczenia o cztery dni i zmniejsza ryzyko śmierci. Sprawdź cenę kuracji. 

  • Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilead Sciences jako lek przeciwwirusowy. 
  • GFirma produkująca lek COVID-19, ogłosiła w poniedziałek rano w liście otwartym , że postanowiła ustalić cenę 390 dolarów za fiolkę, czyli około 1550 złotych. 

Prezes Gilead Sciences Daniel O'Day oznajmił, że cena leku to 390 dolarów za fiolkę. Cała kuracja opiera się na pięciodniowym leczeniu z użyciem sześciu fiolek leku, łączny koszt wyniesie 2340 dolarów (dla jednego pacjenta). Cena dla prywatnych firm ubezpieczeniowych w USA wyniesie 520 dolarów za fiolkę, co w sumie wyniesie 3120 dolarów za pacjenta za pięciodniowy cykl leczenia sześciu fiolek.

"W normalnych okolicznościach wycenilibyśmy lek zgodnie z jego wartością. Pierwsze wyniki badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni. Biorąc za przykład Stany Zjednoczone, wcześniejsze wypisanie ze szpitala jednego pacjenta przyniosłoby oszczędności dla szpitala w wysokości około 12 tysięcy dolarów" - wskazał w liście otwartym Daniel O'Day.

„Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych działań związanych z remdesivirem, podeszliśmy do tego w celu udzielenia pomocy jak największej liczbie pacjentów, tak szybko, jak to możliwe, w najbardziej odpowiedzialny sposób.To był nasz punkt odniesienia, od współpracy po szybkie odpowiedzi na temat bezpieczeństwa i skuteczność, do zwiększenia produkcji i przekazania zapasów remdesiviru do końca czerwca ” - dodał O'Day.

 „W każdym przypadku uznaliśmy potrzebę robienia rzeczy inaczej, aby odzwierciedlić wyjątkowe okoliczności pandemii” - napisał O'Day. „Teraz, gdy wychodzimy poza okres darowizny i ustalamy cenę remdesivir, obowiązuje ta sama zasada”.

Dodał jednak, że firma postanowiła "wycenić remdesivir znacznie poniżej tej wartości". "Aby zapewnić szeroki i równy dostęp w czasie pilnej globalnej potrzeby, ustaliliśmy cenę dla rządów krajów rozwiniętych w wysokości 390 dolarów za fiolkę. W oparciu o obecne plany leczenia oczekuje się, że znaczna większość pacjentów będzie objęta 5-dniowym cyklem leczenia z użyciem sześciu fiolek remdesiviru, co daje koszt w wysokości 2340 dolarów za pacjenta" - wskazał Daniel O'Day.

Prezes Gilaed Sciences zapewnił, że "cena ta zostanie zaoferowana wszystkim rządom w krajach rozwiniętych na całym świecie, w których remdesivir jest zatwierdzony lub dopuszczony do użytku". Zdaniem prezesa spółki taka cena leku pozwoli na jego powszechny dostęp.

Remdesivir: czy to właściwy lek na COVID-19?

Remdesivir to eksperymentalny lek opracowany pierwotnie w celu leczenia pacjentów z gorączką krwotoczną, wywołaną wirusem eboli, ale nigdy nie został zatwierdzony do leczenia tej choroby. Jak dotąd jest jedynym leczeniem przyspieszającym powrót do zdrowia u ciężko chorych pacjentów z koronawirusem. W dużym badaniu klinicznym sponsorowanym przez National Institutes of Health stwierdzono, że lek nieznacznie skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni, nie zmniejszył jednak liczby ofiar śmiertelnych.

Źródło: edition.cnn.com