Zamknij

Rankiem jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe

Monika Piorun
17.08.2016
Aktualizacja: 15.11.2020 12:50

Pora dnia ma wpływ na zdolność wirusów do replikacji oraz rozprzestrzeniania się pomiędzy komórkami - zauważyli naukowcy z Cambridge podczas wyjaśniania, dlaczego ludzie pracujący na zmiany częściej cierpią na choroby przewlekłe i różnego typu zakażenia.

Rankiem jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe
fot. ---

Nasz zegar biologiczny reguluje rytm okołodobowy, który wyznacza zmiany w fizycznej i psychicznej aktywności o różnych porach dnia. Mamy coraz więcej dowodów na to, że zaburzenia tego procesu mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne - od częstszych infekcji po bezsenność, problemy z trawieniem, depresję, cukrzycę, choroby serca i układu oddechowego.

Specjaliści od dawna obserwowali zwiększoną podatność na infekcje wirusowe i choroby przewlekłe wśród osób pracujących w systemie zmianowym.

Podczas badań laboratoryjnych na szczurach zainfekowanych wirusem opryszczki, naukowcom z Ośrodka Badań Wellcome Trust oraz Uniwersytetu Cambridge udało się zaobserwować ciekawy mechanizm - rankiem, podczas gdy żerujące nocą gryzonie udawały się na spoczynek, replikacja wirusa była dziesięciokrotnie wyższa niż w porze ich normalnej aktywności.

Kiedy te same badania powtórzono na szczurach pozbawionych genu Bmal1, który ulega zmianom nie tylko w rytmie dobowym, ale i sezonowym, okazało się, że poziom replikacji wirusa utrzymywał się na stale wysokim poziomie, bez względu na porę dnia. Według ekspertów może wyjaśniać, dlaczego takie choroby jak grypa częściej atakują nas zimą.

- Jesteśmy bardziej podatni na zakażenia o określonych porach dnia, ponieważ nasz zegar biologiczny wpływa na zdolność wirusów do replikacji i rozprzestrzeniania między komórkami - wyjaśnili na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) autorzy badania.

Ich wnioski pokrywają się z wcześniejszymi obserwacjami naukowców dotyczącymi szczepionek na grypę. Okazuje się, że na jej skuteczność spory wpływ ma pora jej podania.

Jak zaczynają swój dzień mieszkańcy różnych miejsc na świecie?

PrzeczytajPraca do późna sprzyja zawałowi

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π