Zamknij

Przygotowania do kolejnej pandemii. Szczepionka ma być dostępna w 100 dni

03.11.2022 10:29

Kolejna pandemia to kwestia czasu - ostrzegają epidemiolodzy i podkreślają, że tym razem musimy się lepiej przygotować. Powołano już nawet międzynarodową koalicję ds. szczepień.

Pandemia
fot. Shutterstock

Po latach względnego spokoju pandemicznego nadszedł czas niepokoju. Sceny, które dotychczas oglądaliśmy tylko w filmach - białe kombinezony, izolatki z jaskrawymi wykrzyknikami, żółte taśmy oddzielające poszczególne części szpitala - stały się naszą rzeczywistością. Kolejne pandemie nie mogą paraliżować świata - zaznaczają naukowcy. I szykują grunt pod kolejne wyzwania epidemiczne.

Nowy wirus z Chin

Jednym z kluczowych elementów do walki z pandemią jest niedroga i ogólnodostępna szczepionka. Szczepionka przeciw COVID-19 powstała w rok, co w środowisku akademickim postrzegane jest jako triumf nauki. Wcześniej zajmowało to około 10 lat.

Proces pracy nad szczepionką udało się skrócić z kilku powodów. Po pierwsze, sprawnie przeprowadzono sekwencjonowanie genomu wirusa, co pozwoliło błyskawicznie rozpoznać przeciwnika. Po drugie, bardzo szybko, bo już 10 stycznia 2020 roku, udostępniono światu genom nowego patogenu, co zjednoczyło międzynarodowe środowisko naukowe wokół problemu. Po trzecie, uproszczono procedury dopuszczenia szczepionki do użytku. A stało się to m.in. dlatego, że technologia mRNA, którą zastosowano w szczepionkach, była rozwijana od lat. Profesorowie Ugur Sahin i Ozlem Tureci z BioNTech od 2008 roku prowadzili badania nad szczepionką mRNA na raka.

Ponadto tym razem nikt nie zastanawiał się nad "rentownością" prowadzenia badań, więc naukowcy mieli do dyspozycji niemal nieograniczone środki finansowe. Dysponowali też niemal nieograniczoną liczbą ochotników, co wyeliminowało proces rekrutacji. Zadziała zasada: wszystkie ręce na pokład.

Kiedy kolejna pandemia?

Szykując grunt pod kolejne pandemie, powołano międzynarodową koalicję szczepionkową Coalition for Epidemic Preparedness Innovations - donosi "Nature". Celem fundacji jest prowadzenie badań, które w sytuacji zagrożenia pandemicznego zaowocują skróceniem czasu pracy nad nową szczepionką do zaledwie 100 dni.

Na razie rozpisano projekt na dwie dekady, dzięki czemu naukowcy będą mieli zapewnione środki finansowe na wyselekcjonowanie patogenów o największym potencjale pandemicznym z każdej znanej rodziny wirusów.

Problemem pozostaje dystrybucja. Gdyby szczepionki przeciw COVID-19 były dystrybuowane bardziej sprawiedliwie, moglibyśmy uniknąć kolejnych wariantów koronawirusa - podkreślają badacze.

Źródło: "Preparing health-care systems for future pandemics" K. Campbell, nature.com

loader