Zamknij

COVID-19 czy przeziębienie. Kiedy wykonać szybki test antygenowy?

15.09.2021
Aktualizacja: 15.09.2021 16:10

Sezon jesiennych infekcji wirusowych właśnie się zaczyna. Równocześnie rozwija się też czwarta fala pandemii koronawirusa. Tymczasem objawy zakażenia wariantem Delta są niezwykle podobne do symptomów zwykłego przeziębienia. Jak się przekonać, co nas zaatakowało? Warto zrobić test na koronawirusa.

Testy antygenowe na COVID-19
fot. Shutterstock
  1. Jaki jest sens wykonywania testów antygenowych?
  2. Dla kogo nadaje się szybki test antygenowy?
  3. Jakie są zalety testów antygenowych?
  4. Jak dokładne są szybkie testy antygenowe?
  5. Kiedy warto używać szybkich testów?
  6. Jak interpretować wynik testu antygenowego?

Sytuacja wygląda tak: wszyscy członkowie rodziny po kolei zaczynają kichać, kaszleć, wszystkich boli gardło, każdy ma stan podgorączkowy. Pojawia się pytanie: zwykłe przeziębienie czy koronawirus? Prawdopodobieństwo każdego rodzaju zakażenia to około 50 proc. – mimo że wszyscy domownicy są w pełni zaszczepieni na koronawirusa i nikt nie miał kontaktu z chorym na COVID-19, to jest niepewność. Odpowiedzialność nakazuje, by zrobić test na koronawirusa, by ewentualnie nie przekazywać go dalej. W takiej sytuacji najłatwiej byłoby skorzystać z szybkiego testu antygenowego, który daje wynik już po ok. 15 minutach i nie jest bardzo drogi. Problem tylko w tym, że jest słabo dostępny – w przypadku opisywanej rodziny w najbliższej aptece go nie było.

Jaki jest sens wykonywania testów antygenowych?

Szybkie testy antygenowe na COVID-19, które są dostępne w niektórych aptekach bez recepty, można zrobić w domu, szkole lub w pracy – dają wynik w ciągu około 15 minut. Wykonywanie ich może pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Takie testy stosuje się w oddziałach szpitalnych, SOR-ach, izbach przyjęć, wykonywane są też w karetkach pogotowia przez ratowników medycznych, a także w poradniach POZ.

Dla kogo nadaje się szybki test antygenowy?

Szybkie testy antygenowe są przeznaczone przede wszystkim dla osób z charakterystycznymi objawami choroby i najlepiej wykonać je w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia objawów, kiedy ilość wirusa w nosie lub gardle jest na tyle duża, że ten rodzaj testu jest w stanie go wykryć.

Mogą go jednak także wykonywać osoby bez objawów, w tym dzieci. Szybkiemu testowi można też poddać się w punkcie pobrań albo kupić (zamówić) wersję do samodzielnego wykonania w domu.

Jakie są zalety testów antygenowych?

Największą zaletą testu antygenowego jest to, że wynik otrzymujemy już w ciągu kilku, kilkunastu minut po umieszczeniu na specjalnej płytce wymazu pobranego z nosa i/lub gardła. Uzyskanie wyników w ciągu 15 minut zamiast czekania dzień lub więcej na wyniki testu PCR (genetycznego) pozwala w szybkim czasie wykryć bardzo dużą liczbę przypadków COVID-19 i zapobiec roznoszeniu choroby. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby takie testy były powszechnie dostępne.

Jak dokładne są szybkie testy antygenowe?

Testy antygenowe, które wykrywają białka wirusa za pomocą papierowego paska, nie są oczywiście tak dokładne jak testy PCR, które wykrywają materiał genetyczny wirusa za pomocą urządzenia medycznego. Ich skuteczność wynosi jednak 85-95 proc. Ale też w stosowaniu ich nie chodzi o diagnozowanie wszystkich przypadków zakażenia, ale o szybką identyfikację jak największej liczby osób, które mają na tyle dużo aktywnego wirusa w nosie czy gardle, że z łatwością mogą go roznosić.

Kiedy warto używać szybkich testów?

Specjaliści od zdrowia publicznego ze Stanów Zjednoczonych uważają, że szybkie testy antygenowe mogą się przydać w trzech sytuacjach:

  • w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia narażenia na zakażenie COVID-19
  • jako dodatkowy środek ostrożności w przypadku sytuacji wiążących się z dużym ryzykiem zakażenia, np. dużych spotkań czy podróży
  • regularne wykonywanie testów, np. co tydzień, może pomóc wychwycić przypadki zachorowań, które w inny sposób nie zostałyby wykryte.

Jak interpretować wynik testu antygenowego?

Jeśli wynik testu antygenowego jest pozytywny, należy od razu podjąć środki ostrożności, by nie roznosić zakażenia, tzn. pozostać w samoizolacji, poinformować osoby, z którymi miało się kontakt o pozytywnym wyniku testu, a najlepiej także zgłosić zakażenie do sanepidu. Jeśli obawiasz się, że wynik jest fałszywie pozytywny, najlepiej wykonać kolejny test następnego dnia albo poddać się testowi PCR.

Jeśli wynik szybkiego testu jest negatywny, to prawdopodobieństwo zakażenia jest bardzo małe. Skoro ilość wirusa w organizmie jest zbyt mała, aby wykrył to test antygenowy, to prawie na pewno jest też zbyt niska, aby mógł go roznosić człowiek.

Wciąż jednak trzeba być ostrożnym, bo testy antygenowe nie wykrywają 100 proc. przypadków zakażeń. Jeśli obawiasz się, że test dał wynik fałszywie negatywny, bo byłeś narażony na zakażenie lub masz jego objawy, to warto wykonać dodatkowy szybki test antygenowy lub PCR.

***

Jak potoczyła się historia opisanej na wstępie rodziny? Wykonali test na COVID-19 (PCR), zapisując się przez Internetowe Konto Pacjenta. Test był negatywny – infekcja okazała się być zwykłym przeziębieniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Theconversation.com / Medicover.pl / Nfz.gov.pl