Zamknij

Przechorowanie COVID-19 nie chroni przed reinfekcją. Złe wieści zza oceanu

20.04.2021 09:50

 Przeciwciała wytworzone podczas COVID-19 nie do końca chronią młodych przed kolejnym zakażeniem SARS-CoV-2 - wynika z badań przeprowadzonych za oceanem.

Reinfekcja COVID-19
fot. Shutterstock

Czy przeciwciała chronią ozdrowieńców przed ponownym zakażeniem koronawirusem? A może chronią ich limfocyty T tak jak ozdrowieńców po SARS z 2003 roku? Czy reinfekcje są łagodniejsze od pierwszego zachorowania? Czy ozdrowieńcy przenoszą SARS-CoV-2? To pytania, na które naukowcy wciąż szukają odpowiedzi. Nowe światło na tę kwestię rzucają badania opublikowane w "Lancet Respiratory Medicine”.

Ponowne zakażenie koronawirusem

Naukowcy z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Medical Research Center w Silver Spring w stanie Maryland przetestowali ponad 3 tys. rekrutów Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marines Corps) w wieku 18-20 lat pod kątem odporności na koronawirusa SARS-CoV-2. Badania prowadzone były od maja do listopada 2020 roku.

Ochotnicy przeszli dwutygodniową kwarantannę. Następnie wykonano im testy na przeciwciała IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testy na obecność koronawirusa. Osoby z pozytywnym wynikiem testu PCR wyłączono z badania. Pozostałym rekrutom po zakończeniu kwarantanny ponownie wykonywano testy PCR - po dwóch, czterech oraz sześciu tygodniach.

Około 10 proc. tych, którzy mieli poziom przeciwciał świadczący o przebytej infekcji (19 osób na 189 osób), ponownie zaraziło się koronawirusem. W grupie bez przeciwciał odsetek ten wyniósł 50 proc. (1079 osób na 2247 osób). Jak podkreślają badacze, choć osoby bez przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 były pięciokrotnie bardziej narażone na reinfekcję, to jednak ryzyko zakażenia osób po przebytym COVID-19 wciąż istniało. Na szczęście większość, bo aż 84 proc. reinfekcji SARS-CoV-2 było bezobjawowych. Nikt nie trafił do szpitala. W grupie, która wcześniej nie przebyła COVID-19 odsetek bezobjawowych zakażeń wyniósł 68 proc.

“Nasze wyniki wskazują, że ponowna infekcja SARS-CoV-2 u zdrowych młodych dorosłych jest czymś powszechnym. Mimo przebycia COVID-19 młodzi ludzie mogą ponownie zarazić się wirusem i przenosić go na innych” - skomentował współautor badania, prof. Stuart Sealfon.

Źródło: PAP