Zamknij

Prof. Smiatacz o małpiej ospie: "zachorować może każdy"

20.05.2022
Aktualizacja: 23.05.2022 11:45

Zakażenia wirusem małpiej ospy wykryto w wielu krajach w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwecji. Każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia o zakażeniach. Prof. Tomasz Smiatacz wyjaśnił w RadiuZET, że na małpią ospę "zachorować może każdy."

Małpia ospa
fot. CDC/Associated Press/East News

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana jest przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. 

Prof. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział w RadiuZET, że "Wirus małpiej ospy przenosi się dużo trudniej niż COVID-19", specjalista przekonuje jednak, że "zachorować może każdy, bo do zakażenia dochodzi poprzez intymny kontakt droga kropelkową".  Z tego powodu prof. Smiatacz wystosował "Apel do osób, które mają liczne kontakty seksualne, by je ograniczyć".

O ostrożność apelował też dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Londynie prof. Kevin Fenton, który w specjalnym nagraniu opublikowanym na Twitterze wyjaśniał, że po niedawnym wykryciu kilku przypadków ospy małpiej w Anglii ostrzega się wszystkich, a zwłaszcza osoby homoseksualne i biseksualne, by zwracali uwagę na jakiekolwiek nietypowe wysypki lub zmiany przypominające pęcherze. W tym samym nagraniu wyjaśnił, że objawem zakażenia ospą małpią mogą być wysypki zlokalizowane wokół ust oraz miejsc intymnych, a do zakażenia może dochodzić drogą płciową.

Jak można zarazić się małpią ospą?

Przenoszenie wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka jest stosunkowo ograniczone. Najdłuższy udokumentowany łańcuch zakażeń między ludźmi obejmował sześć kolejnych zakażeń z jednej osoby na drugą. Wirus może być przenoszony przez kontakt z:

  • płynami ustrojowymi zakażonej osoby,
  • zmianami na skórze lub na wewnętrznych powierzchniach błon śluzowych, np. w jamie ustnej lub gardle,
  • kropelkami z dróg oddechowych,
  • zanieczyszczonymi przedmiotami.

Przeniesienie zakażenia drogą kropelkową wymaga zazwyczaj długotrwałego kontaktu twarzą w twarz, co powoduje większe ryzyko u pracowników służby zdrowia i członków rodzin osób chorych. Do przeniesienia choroby może dojść również przez łożysko z matki na płód (małpia ospa wrodzona).

Źródło: PAP, Twitter/Maciej Bąk