Zamknij

Te objawy mogą pojawiać się nawet 6 miesięcy po przechorowaniu COVID-19

12.01.2021
Aktualizacja: 12.01.2021 14:30
Długoterminowe skutki COVID-19
fot. Shutterstock

Zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy ze snem, lęki, depresja – takie dolegliwości zgłaszają osoby, które przeszły COVID-19. Okazuje się, że aż 76 proc. osób, które były hospitalizowane z powodu tej choroby, nawet sześć miesięcy po jej przechorowaniu ma problemy ze zdrowiem. Tak wynika z badań opisanych w magazynie "Lancet".

Badanie przeprowadzono na grupie 1733 pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19 i byli hospitalizowani z powodu tej choroby od stycznia do maja 2020 r. (średnia wieku 57 lat) w szpitalu Jinyintan w Wuhan (Chiny). Lekarze monitorowali ich stan zdrowia przez ponad sześć miesięcy. Regularnie przeprowadzano z nimi wywiady lekarskie, robiono im badania fizykalne, testy laboratoryjne oraz testy sprawdzające wytrzymałość fizyczną.

Stan zdrowia pół roku po przejściu COVID-19

Okazało się, że aż 76 proc. badanych po upływie sześciu miesięcy skarżyło się na jakiś problem zdrowotny. Najczęściej było to ogólne zmęczenie i osłabienie mięśni (około 63 proc. badanych), problemy ze snem (26 proc.), lęki i depresja (23 proc.).

Poza tym u wielu z tych osób wykazano zmiany w płucach widoczne w tomografii komputerowej oraz obniżoną funkcję płuc (aż 56 proc. osób, które w szpitalu wymagały sztucznej wentylacji, miało pogorszoną zdolność dyfuzyjną płuc, tj. obniżony przepływ tlenu z płuc do krwi).

Osoby, które miały najcięższy przebieg COVID-19, miały też dużo gorsze wyniki testów sprawdzających wytrzymałość fizyczną (test sześciominutowego marszu). Ale – co podkreślają badacze – nie ma stuprocentowych dowodów na to, że to COVID-19 pogorszył ich kondycję fizyczną, a to dlatego, że nie możliwości porównania ich stanu zdrowia sprzed pandemii.

U niektórych pacjentów testy laboratoryjne wykazały pojawienie się problemów z nerkami – funkcja nerek pogorszyła się u 13 proc. chorych, u których funkcjonowały one prawidłowo w szpitalu.

Przeciwciała pół roku po przejściu COVID-19

Badanym sprawdzano też poziom przeciwciał w organizmie. Testy na przeciwciała, które wykonano u 94 pacjentów, wykazały, że poziom przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2 spadł po pół roku o 52,5 proc. w porównaniu ze szczytowym okresem infekcji. Zdaniem autorów badania może to oznaczać, że osoby te mogą być podatne na ponowne zakażenie wirusem.

Długoterminowe konsekwencje COVID-10

COVID-19 jest nową chorobą, dopiero zaczynamy poznawać niektóre z jego długofalowych konsekwencji zdrowotnych. Nasza analiza wskazuje, że większość pacjentów po opuszczeniu szpitala zmaga się z jakimiś skutkami choroby i że wymagają oni opieki po wypisie, zwłaszcza ci, którzy ciężko przechodzili infekcję – skomentował współautor pracy prof. Bin Cao, z Narodowego Centrum Badań Klinicznych nad Chorobami Oddechowymi (National Clinical Research Center for Respiratory Diseases) w Pekinie. I dodał, że konieczne są dłuższe badania monitorujące stan zdrowia większej liczby pacjentów po COVID-19. Pozwolą one lepiej zrozumieć całe spektrum długofalowych skutków choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że koronawirus SARS-CoV-2 stwarza dla niektórych ludzi ryzyko poważnych, trwałych problemów zdrowotnych. Nawet wśród osób młodych, zdrowych, które nie były hospitalizowane z powodu COVID-19. Zdaniem wielu naukowców konieczne jest opracowanie terapii "łagodzących długoterminowe konsekwencje COVID-19".

Źródło: "6-month consequences of COVID-19 in patients discharged from hospital: a cohort study", Chaolin Huang, Lixue Huang, Yeming Wang, Xia Li, Lili Ren, Xiaoying Gu, The Lancet