Pozytywny test na COVID-19 i duszność. Atak choroby czy atak paniki?

30.10.2020
Aktualizacja: 30.10.2020 13:47
Atak paniki
fot. Shutterstock

Pozytywny test na COVID-19 może wywołać gwałtowną reakcję organizmu. Choć wcale nie musi ona być objawem choroby. Dowiedz się więcej.

Nie miałeś objawów zakażenia koronawirusem, spojrzałeś na wynik testu i nagle poczułeś się obłożnie chory? To niekoniecznie początek pełnoobjawowego COVID-19. Podpowiadamy, jak rozpoznać atak paniki i jak sobie z nim poradzić.

Pozytywny test na COVID-19

Wynik testu na obecność koronawirusa może zaskoczyć nas w sklepie, w aucie, w wannie. Pół biedy, jeśli mamy naturalnie niski poziom lęku lub jesteśmy w towarzystwie bliskich, z którymi możemy to przegadać. Gorzej, gdy ze złą wiadomością musimy zmierzyć się sami, nie daj Boże tuż przed snem. Wtedy wyobraźnia zawsze podpowiada najgorsze scenariusze.

- Zaczęłam się dusić ze stresu, że wynik okazał się pozytywny - przyznała niedawno Dominika Tajner w rozmowie z dziennikarzami Jastrząb Post. W jej przypadku przebieg COVID-19 był grypopodobny - z gorączką i kaszlem - ale po odebraniu wyniku testu doszła duszność. Na szczęście była tylko objawem stresu.

Jak odróżnić atak COVID-19 od ataku paniki?

Duszność po teście na koronawirusa

Atak paniki może przypominać atak COVID-19. Prócz przyspieszenia oddechu i duszności możemy zaobserwować u siebie przyspieszenie bicia serca, podwyższenie temperatury ciała, wzmożoną potliwość, skok ciśnienia. To, co odróżnia atak choroby od ataku paniki, to czas: atak paniki przebiega gwałtownie, ale szybko mija.

Na problem duszności po pozytywnym teście na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zwrócił też uwagę dr n.med. Maciej Jędrzejko, ginekolog, popularyzator nauki.

"Nie wpadaj w panikę. Stres po uzyskaniu informacji o dodatnim wyniku natychmiast spowoduje tymczasowe zaburzenia oddychania i duszność która wynika wyłącznie ze stresu. Zaraz minie. Weź 15 powolnych głębokich oddechów" - napisał dr Jędrzejko na Facebooku w "Covidowym poradniku domowym".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: FB Maciej Jędrzejko