Oceń
Wskutek COVID-19 dochodzi do "wielonarządowego ataku", co potwierdziły badania naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii - pisze PAP, powołując się na doniesienia hiszpańskiego dziennika "El Mundo". Pokonanie COVID-19 może być początkiem długiej drogi przez rehabilitacje i terapie. Dowiedz się więcej na ten temat.
Koronawirus - powikłania
Powikłania po koronawirusie mogą spowodować trwałe skutki dla zdrowia - ostrzega "El Mundo", przytaczając słowa Ognjena Gajica, eksperta ds. chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. "Chodzi o bardzo dużą grupę osób, które po przebytym zespole ostrej niewydolności oddechowej, nie będą mogły ponownie pracować" - wyjaśnia ekspert.
Powikłania po COVID-19 to m.in.:
- dolegliwości neurologiczne,
- problemy z układem trawiennym,
- problemy z funkcjonowaniem nerek,
- podwyższone ryzyko zawału serca.
Pokonanie COVID-19 może być tylko początkiem długiej drogi przez rehabilitacje i terapie - podkreśla "El Mundo".
Rehabilitacja po COVID-19
Pewnych wskazówek, jak może wyglądać rehabilitacja po COVID-19, dostarcza dokument opublikowany przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe:
"Zdolność wysiłkowa i jakość życia uległy znacznej poprawie po 8-tygodniowym programie rehabilitacji płucnej u osób po ARDS z powodu ciężkiego zapalenia płuc grypy A (H1N1)" - czytamy w raporcie z 3 kwietnia 2020 r.
Ale znaków zapytania wciąż jest więcej niż kropek.
Wciąż nie wiadomo m.in.:
- Jaka część osób, które przeżyły COVID-19 ma pozapłucne zmiany?
- Jakie typy pacjentów będą istniały po COVID-19 (szybki powrót do zdrowia, przewlekłe osłabienie, uporczywe problemy z oddychaniem) i w jakich proporcjach?
- Jaki odsetek pacjentów będzie potrzebować rehabilitacji po COVID-19?
- Jak organizm zareaguje na aktywność fizyczną o umiarkowanej do wysokiej intensywności po COVID-19?
- Czy osoby, które przeżyły COVID-19, mogą bezpiecznie ćwiczyć w domu bez nadzoru (konsultując się z fizjoterapeutą np. przez telefon)?
- Kiedy można zacząć rehabilitację po COVID-19?
Raport Europejskiego Towarzystwa Oddechowego ma być aktualizowany co dwa tygodnie.
Źródło: PAP; European Respiratory Society "Report of an ad-hoc international task force to develop an expert-based opinion on early and short-term rehabilitative interventions (after the acutate hospital setting) in COVID-19 survivors (version April 3, 2020)"
Oceń artykuł