Zamknij

Powikłania po koronawirusie. "El Mundo": dla niektórych to początek drogi

10.04.2020 12:09

Powikłania po koronawirusie mogą dotknąć nie tylko płuca, ale także serce, mózg oraz nerki - donosi hiszpański dziennik "El Mundo".

Powikłania po koronawirusie mogą powodować trwałe skutki dla zdrowia
fot. Shutterstock

Wskutek COVID-19 dochodzi do "wielonarządowego ataku", co potwierdziły badania naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii - pisze PAP, powołując się na doniesienia hiszpańskiego dziennika "El Mundo". Pokonanie COVID-19 może być początkiem długiej drogi przez rehabilitacje i terapie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Koronawirus - powikłania

Powikłania po koronawirusie mogą spowodować trwałe skutki dla zdrowia - ostrzega "El Mundo", przytaczając słowa Ognjena Gajica, eksperta ds. chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. "Chodzi o bardzo dużą grupę osób, które po przebytym zespole ostrej niewydolności oddechowej, nie będą mogły ponownie pracować" - wyjaśnia ekspert.

Powikłania po COVID-19 to m.in.:

  • dolegliwości neurologiczne,
  • problemy z układem trawiennym,
  • problemy z funkcjonowaniem nerek,
  • podwyższone ryzyko zawału serca.

Pokonanie COVID-19 może być tylko początkiem długiej drogi przez rehabilitacje i terapie - podkreśla "El Mundo".

Rehabilitacja po COVID-19

Pewnych wskazówek, jak może wyglądać rehabilitacja po COVID-19, dostarcza dokument opublikowany przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe:

"Zdolność wysiłkowa i jakość życia uległy znacznej poprawie po 8-tygodniowym programie rehabilitacji płucnej u osób po ARDS z powodu ciężkiego zapalenia płuc grypy A (H1N1)" - czytamy w raporcie z 3 kwietnia 2020 r.

Ale znaków zapytania wciąż jest więcej niż kropek.

Wciąż nie wiadomo m.in.:

  1. Jaka część osób, które przeżyły COVID-19 ma pozapłucne zmiany?
  2. Jakie typy pacjentów będą istniały po COVID-19 (szybki powrót do zdrowia, przewlekłe osłabienie, uporczywe problemy z oddychaniem) i w jakich proporcjach?
  3. Jaki odsetek pacjentów będzie potrzebować rehabilitacji po COVID-19?
  4. Jak organizm zareaguje na aktywność fizyczną o umiarkowanej do wysokiej intensywności po COVID-19?
  5. Czy osoby, które przeżyły COVID-19, mogą bezpiecznie ćwiczyć w domu bez nadzoru (konsultując się z fizjoterapeutą np. przez telefon)?
  6. Kiedy można zacząć rehabilitację po COVID-19?

Raport Europejskiego Towarzystwa Oddechowego ma być aktualizowany co dwa tygodnie.

Źródło: PAP; European Respiratory Society "Report of an ad-hoc international task force to develop an expert-based opinion on early and short-term rehabilitative interventions (after the acutate hospital setting) in COVID-19 survivors (version April 3, 2020)"