Zamknij

Powikłania po Omikronie. Niemieccy naukowcy: wcale nie są łagodne

21.01.2022
Aktualizacja: 21.01.2022 10:38

Niemieccy naukowcy ostrzegają, że po łagodnym lub nawet bezobjawowym przebiegu zakażenia wariantem Omikron mogą wystąpić poważne powikłania. I wcale nie są to komplikacje mało istotne, bo dotyczą serca, płuc i nerek. Lepiej ich nie lekceważyć.

Powikłania po Omikronie nie są łagodne
fot. Marek BAZAK/East News

Ostrzeżenie wydali eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf (UKE) w Niemczech. Ich nowe badanie, opublikowane na łamach „European Heart Journal”, wykazało, że infekcje koronawirusowe pozostawiają w organizmie ślady, nawet jeśli osoby dotknięte chorobą nie mają objawów. To o tyle ważne, że zakażenie wariantem Omikron, który obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie, często przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami.

Łagodny COVID-19, ale konsekwencje zakażenia poważne

Niemieckie badanie wykazało, że nawet łagodny przebieg choroby może prowadzić do uszkodzenia różnych narządów, w tym płuc, serca i nerek. Naukowcy poddali szczegółowym badaniom 443 osoby w wieku od 45 do 74 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 z łagodnymi objawami. W momencie badań uczestnicy nie zgłaszali już żadnych objawów zakażenia. Zdecydowana większość z nich, aż 93 proc., w trakcie infekcji była leczona wyłącznie ambulatoryjnie.

Wyniki analizy przeprowadzonych u ozdrowieńców badań ujawniły, że badane osoby „wykazały oznaki średnioterminowego uszkodzenia niektórych narządów”.

W oświadczeniu badacze zakomunikowali, że:

  • w badaniu czynności płuc udokumentowano u uczestników objętość płuc zmniejszoną o około 3 proc. i nieznacznie zwiększony opór dróg oddechowych
  • badania serca wykazały średni spadek wydajności pracy serca o 1-2 proc. i aż 41-proc. wzrost poziomu kompleksu białek we krwi, świadczących o obciążeniu serca
  • dwa do trzech razy częściej stwierdzano objawy zakrzepicy żył w nogach
  • badania wykazały spadek sprawności pracy nerek o ok. 2 proc.

W trakcie analizy nie stwierdzono natomiast pogorszenia funkcji mózgu.

Powikłania mogą nie wystąpić natychmiast

– Ta wiedza jest niezwykle ważna, zwłaszcza w odniesieniu do wariantu Omikron, który w większości wydaje się być związany z łagodniejszymi objawami – powiedział Raphael Twerenbold, dyrektor centrum badań naukowych. A Stefan Blankenberg, dyrektor medyczny Centrum Serca i Naczyń UKE, dodał w wywiadzie Tagesschau24, że choć danych nie można bezpośrednio odnosić do wariantu Omikron, to jeśli wariant ten napotka osoby nieszczepione, to również u nich może dojść do długotrwałych kłopotów ze zdrowiem. – Wyniki umożliwiają nam identyfikację możliwych powikłań na wczesnym etapie i rozpoczęcie odpowiednich działań terapeutycznych – uważa Blankenberg.

Według Blankenberga, objawy mogą rozwinąć się w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy. Ale niekoniecznie trzeba je odczuwać. Możliwe jest również, że niewydolność serca lub problemy z płucami nie rozwiną się przez dziesięć lub dwadzieścia lat.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Uke.de / Express.co.uk / World-today-news.com