Zamknij

Polskie MSZ: nie podróżuj, jeśli nie musisz, możesz nie otrzymać pomocy medycznej

24.06.2021 12:27
Podróże zagraniczne - MSZ ostrzega
fot. Shutterstock

Ze względu na niestabilną sytuację epidemiczną na świecie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzega przed podróżami zagranicznymi. „Nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne” – takie zalecenie polskiego MSZ wciąż pozostaje w mocy.

Sytuacja epidemiczna zarówno w Polsce, jak i na świecie nie jest stabilna. Coraz szybciej rozprzestrzenia się wariant Delta, który ma już nową bardziej zakaźną odmianę Delta Plus. Niektóre kraje, jak Izrael, mimo zapowiedzi otwarcia granic już w lipcu opóźniają zniesienie ograniczeń aż do sierpnia. Także w Polsce, jak informował dziś pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka, wariant Delta koronawirusa już krąży. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych są nawet osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.

Nie podróżuj za granicę, jeśli nie musisz

Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowe ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne – oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił też, że od początku pandemii MSZ zaleca „daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych”.
Wawrzyk zwrócił uwagę, że są kraje, w których w ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej. – Jeśli chodzi o podróże, sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń – ocenił wiceminister.

Wawrzyk przypomniał, że w ostatnich tygodniach systemy opieki zdrowotnej dla turystów, także te prywatne, okazywały się niewydolne. Ostrzegł, że „może się zdarzyć, że nawet osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą w stanie wyegzekwować świadczeń od systemu opieki zdrowotnej, który może nagle ulec załamaniu”.

Aby sprawdzić sytuację epidemiologiczną w poszczególnych krajach, należy wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Coraz więcej wariantu Delta również w Polsce

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega przed kolejną falą pandemii COVID-19. W jej ocenie szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w Unii Europejskiej na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażenia wariantem Delta – poinformował wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Sytuacja jednak z dnia na dzień się zmienia. Kraska powiedział, że w Polsce mutacji Gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu Delta - we wtorek 90, a w środę 96, wariantu Beta - we wtorek 36, w środę 38. Mówił też, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka zapewniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że GIS „już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji [Delta]”, identyfikując i zbierając informacje o wszystkich wynikach pozytywnych. Ocenił też, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant Delta koronawirusa, nie wzrasta znacząco, ale... – Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie – powiedział Saczka.

Kierujący GIS ostrzegał: „Bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głównie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się”. Podkreślił też, że wzrost zakażeń wariantem Delta w Wielkiej Brytanii dotyka głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Źródło: PAP