Polski lek na koronawirusa. "Możemy być pierwsi na świecie" [Wywiad]

24.07.2020
Aktualizacja: 24.07.2020 10:13
Polski lek na koronawirusa. "Możemy być pierwsi na świecie" [Wywiad]
fot. Marcin Piróg/Biomed Lublin

Narodową akcję zbierania osocza ozdrowieńców do polskiego leku na COVID-19 ogłosił właśnie Biomed Lublin. Co to za inicjatywa oraz jak można dołączyć i zapisać się w historii, opowiada prezes Marcin Piróg.

Na jakim etapie jest polski lek na COVID-19?

Otrzymaliśmy pierwszą partię osocza ozdrowieńców. Żeby zacząć produkcję musimy zebrać 150 litrów. Prawdopodobnie będziemy to mieli w pierwszej połowie sierpnia. Załóżmy, że w połowie sierpnia ruszamy. Proces produkcyjny trwa około sześć tygodni. Lek będzie gotowy pod koniec września i pójdzie do badań do Instytutu Hematologii. Tam badania to 4-6 tygodni, a następnie produkt idzie do badania klinicznego. Badanie kliniczne trwa mniej więcej cztery miesiące. Pierwszych wyników możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

150 litrów to osocze od ilu ozdrowieńców?

To jest około 270 donacji. Od jednego ozdrowieńca bierze się ok. 600 ml. Przy okazji chciałem bardzo podziękować górnikom, którzy bardzo ofiarnie podchodzą do tej kwestii. Szacujemy, że z jednej partii jesteśmy w stanie wytworzyć około 3 tys. ampułek. Zakładając, że będą potrzebne trzy zastrzyki dla jednej osoby, to jesteśmy w stanie wyleczyć tysiąc osób. Mamy podpisane umowy z dziewięcioma stacjami krwiodawstwa. Linia czeka.

To będzie zastrzyk.

Tak, zastrzyk domięśniowy.

Na jakim etapie choroby będzie podawany?

Im wcześniej, tym lepiej. W badaniu klinicznym będziemy badać przeżywalność w porównaniu do osób leczonych tradycyjnie, konieczność stosowania respiratora oraz czas hospitalizacji. O bezpieczeństwo nie mamy powodu, żeby się martwić, bo to są produkty krwiopochodne, które spółka wytwarza od 40 lat. Co do skuteczności też nie mamy wątpliwości, tak jak w przypadku innych produktów krwiopochodnych, które spółka robiła: na konflikt serologiczny czy lek na zapalenie wątroby anty-HBs. To jest ta sama technologia, której używamy od dziesiątków lat. Natomiast chcemy sprawdzić dawkowanie. Podaje się jeden zastrzyk dziennie przez trzy, cztery, pięć dni z rzędu.

Będzie możliwość podawania leku profilaktycznie?

Na razie chcemy badać lek z myślą o tych, którzy najbardziej tego potrzebują, czyli o chorych. Następnym krokiem będzie potwierdzenie, czy może działać profilaktycznie.

Poziom przeciwciał u ozdrowieńców z czasem spada...

Mamy informacje ze stacji krwiodawstwa, że u tego samego dawcy z tygodnia na tydzień przeciwciał może być nawet dziesięć razy mniej. Dlatego jest prośba, żeby ozdrowieńcy zgłaszali się tuż po zakończeniu choroby.

Osoby, które mają przeciwciała, potwierdzone testem serologicznym, ale nie miały zrobionego testu PCR, nie mogą oddać osocza do terapii osoczem. A jak jest w przypadku leku?

To jest zasadnicza różnica. Osocze, które jest obecnie podawane w szpitalach, trzeba podawać po uwzględnieniu grupy krwi, nie jest ono też oczyszczone z niepożądanych składników. Nasz lek będzie zawierał wyizolowane przeciwciała, będzie oczyszczony z niepożądanych składników i wystandaryzowany, co oznacza, że każda ampułka będzie zawierała tyle samo przeciwciał. Ministerstwo Zdrowia 20 czerwca dało zielone światło, żeby pobierać osocze do leku. Nie trzeba mieć badań, żeby iść do centrum krwiodawstwa. Zainicjowaliśmy akcję #polskileknacovid19. Zachęcamy do fotografowania się podczas oddawania osocza i publikowania zdjęć u nas na Twitterze. Możemy być pierwsi na świecie. Pytają, dlaczego my, skoro to nie jest jakieś rocket science, wiadomo jak to się robi. Biomed Lublin jest jedną z nielicznych spółek w Europie, a w niektórych specjalnościach nawet w skali świata, która ma know-how, jeżeli chodzi o opracowywanie i wytwarzanie leków na choroby zakaźne. Duże firmy, które frakcjonują osocze, mają instalacje, które wymagają 10 tysięcy litrów osocza, a nam wystarczy 150 litrów. Skoro dla nas to wyzwanie, żeby zebrać 150 litrów, to co dopiero dla nich. Dlatego tak bardzo nam zależy, żeby wszystkich zmobilizować. To może być nasz wspólny powód do dumy.

Osocze dla Biomed Lublin oddać można w następujących miastach:

  • Bydgoszcz,
  • Kalisz,
  • Katowice,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Racibórz,
  • Radom,
  • Szczecin,
  • Wrocław.