Zamknij

Wykryto kolejny podwariant Omikrona XE. Co o nim wiemy?

06.04.2022
Aktualizacja: 06.04.2022 11:57

W Wielkiej Brytanii wykryto prawie 640 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego symbolem XE. Jest bardziej zakaźny i szybciej się rozprzestrzenia niż wcześniejsze podwarianty Omikrona: BA.1 i BA.2. Eksperci jednak uspokajają.

Wykryto podwariant Omikrona XE
fot. WOJCIECH STRÓŻYK/REPORTER/East News
  1. Jak bardzo zakaźny jest podwariant XE?
  2. Naukowcy o podwariancie XE
  3. Rekombinanty zwykle szybko wymierają

Jak podaje Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) w Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego podwariantu koronawirusa oznaczonego XE. Podana przez UKHSA liczba przypadków dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie. Eksperci jednak uspokajają: nie ma powodu do paniki.

Jak bardzo zakaźny jest podwariant XE?

Podwariant XE to połączenie dwóch podwariantów Omikrona: BA.1 i BA.2. Według wstępnych danych, tempo rozprzestrzeniania się XE jest o prawie 10 proc. większe niż w przypadku podwariantu Omikrona oznaczonego symbolem BA.2, czyli tzw. niewidzialnego podwariantu Omikrona, który z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1.

Eksperci nie uważają jednak, aby ten wariant był bardziej groźny lub odporny na szczepionki niż inne typy Omikrona.

Naukowcy o podwariancie XE

Jak czytamy w „Daily Mail”, prof. Francois Balloux, genetyk z University College London, powiedział, że szczep ten prawdopodobnie podąży podobną drogą jak „dawno zapomniana” linia AY.4.2 Delta, która wywołała obawy w Wielkiej Brytanii, ale nigdy nie pojawiła się w innych krajach. Profesor Balloux napisał też w mediach społecznościowych: „XE nie jest wariantem budzącym niepokój. Jest to jeden z wielu rekombinantów Omikrona: BA.1 i BA.2. Delta liczyła ponad 200 takich podlinii, zanim została wyparta przez Omikron”.

Z kolei dr Angela Rasmussen, wirusolożka z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie, stwierdziła, że „nie ma powodu, by się denerwować”. Dr Rasmussen powiedziała: – XE nie jest grecką literą oznaczającą nowy wariant, który budzi obawy. Jest to po prostu rekombinant omikronowy, piąty już zidentyfikowany podwariant po XA, XB, XC i XD. Nie ma się na razie co przejmować, jeszcze nie teraz. Po prostu trzeba zachować takie środki ostrożności jak przy Omikronie.

Rekombinanty zwykle szybko wymierają

Jak zaznaczyła w rozmowie z gazetą „The Sun" prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA, takie odmiany – nazywane rekombinantami, czyli będące połączeniem dwóch innych – zwykle wymierają „stosunkowo szybko”. – Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki – powiedziała ekspertka.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 proc. tempo rozprzestrzeniania się, zastrzegła, że wymaga to dalszych badań.

Źródło: PAP / „Daily Mail” / „The Sun”