Zamknij

Po COVID-19 czeka nas fala zaburzeń psychicznych. Wypowiedź ekspertki

02.12.2021 14:05
Jak pandemia wpłynęła na naszą psychikę? Eksperci ostrzegają
fot. Shutterstock

Pandemia COVID-19 ma niekorzystny wpływ na naszą psychikę. Szczególnie narażeni na zaburzenia psychiczne są młodzi ludzie, którzy wielokrotnie są zmuszani do życia w izolacji. Eksperci przestrzegają: niektóre popandemiczne skutki psychologiczne będą ujawniały się dopiero po latach. 

Odcięcie młodzieży od kontaktu z rówieśnikami, nauka zdalna, brak spotkań towarzyskich i strach o przyszłość to czynniki, które nie pozostaną bez wpływu na kondycję psychiczną młodych ludzi. Pandemia cały czas trwa, a młodzież odczuwa coraz większe zmęczenie pandemiczne. Młodzi ludzie żyją w ciągłej niepewności, trudno im cokolwiek zaplanować. Ci, którzy zaczynali studia podczas wybuchu pandemii, większość czasu spędzili przed ekranem komputera, na wykładach prowadzonych przez internet. Doświadczenia pandemiczne mogą spowodować wiele trudności w dorosłym życiu.

Jak powiedziała dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik z Uniwersytetu Łódzkiego – Niektóre popandemiczne skutki psychologiczne mogą się ujawnić wśród młodzieży nawet po kilku miesiącach czy latach. Na pewno pandemia będzie dla obecnych uczniów wspólnym doświadczeniem pokoleniowym.

Kondycja młodzieży już przed pandemią budziła niepokój

W poniedziałek 29 listopada, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja "Szkoła w sytuacji (post)pandemii – możliwości szkoleń i poradnictwo".

Pedagog specjalny i psycholog dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik z Uniwersytetu Łódzkiego mówiła o sytuacji uczniów w okresie pandemii. Przyznała, że kondycja psychiczna młodzieży przed pandemią już budziła wtedy nasz niepokój. Jak mówiła ekspertka – Problemem są różnego rodzaje depresje, stany lękowe, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia snu, apetytu, zespół stresu pourazowego dzieci i młodzieży. Do tego można dodać różnego rodzaju sygnały dotyczące doświadczania przemocy w środowisku domowym, czy także internetowym – dodała.

Według ekspertki ciągle liczba samobójstw w tej grupie utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

–  Te problemy zostały dostrzeżone przez psychologów i psychiatrów. W tej chwili wdrażany jest system porad, wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego zlokalizowanego bliżej szkoły, bliżej młodzieży i myślę, że w najbliższych latach, jeżeli ten program będzie zrealizowany, z dostępem do tego typu właśnie usług powinno być lepiej – oceniła.

Niektóre popandemiczne skutki psychologiczne mogą ujawnić się po latach

Trudności związane z pandemią na zawsze pozostawią ślad w psychice młodych ludzi, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z taką sytuacją. Nawet jeżeli w niektórych przypadkach wpływ pandemii na zdrowie psychiczne jest niezauważalny, symptomy zaburzeń psychicznych mogą pojawić się po jakimś czasie. Odizolowanie dojrzewającego człowieka od rówieśników może skutkować problemami z nawiązywaniem bliższych relacji w przyszłości.

– Musimy liczyć się z tym, że niektóre popandemiczne skutki psychologiczne mogą się dopiero ujawniać. Może już teraz, a może dopiero po miesiącach, latach, może i na pewno będzie to wspólne doświadczenie pokoleniowe, które też zazwyczaj jesteśmy w stanie zaobserwować post factum – stwierdziła dr hab. Podgórska-Jachnik.

W jej ocenie pandemia miała dodatkowy, negatywny wpływ na dzieci i młodzież. W trakcie pandemii nastąpił regres umiejętności społecznych.

– To jest utrata więzi ze szkołą, z rówieśnikami, co wtórnie owocuje zaburzeniami w relacjach. Ten regres umiejętności społecznych można stwierdzić go w toku bezpośredniego komunikowania się, ale również pośrednio można dowiedzieć się o tym na podstawie rozmów z młodymi ludźmi – mówiła.
Ekspertka podkreśliła, że są to jej własne spostrzeżenia, ale wzbogacone o przegląd literatury dotyczącej młodzieży w czasach pandemii.

Źródło: PAP