Zamknij

Płyny do płukania ust mogą ograniczać transmisję koronawirusa

12.08.2020 09:43
Płyn do płukania ust
fot. Shutterstock

Płyny do płukania ust dezaktywują koronawirusa w warunkach laboratoryjnych - wynika z najnowszych badań. Sprawdź, co to oznacza.

Naukowcy z Ruhr-Universitaet w Bochum, wraz z badaczami z innych niemieckich ośrodków naukowych, przetestowali osiem różnych płynów do płukania ust pod kątem wpływu na koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki są obiecujące.

Płyn do płukania ust a koronawirus

Do płynu do płukania ust dodawano koronawirusa SARS-CoV-2 oraz roztwór rozcieńczający, który imitował ślinę. Mieszankę wytrząsano przez 30 sekund, co miało naśladować proces płukania ust, a następnie poddawano ją hodowli komórek.

Wszystkie testowane płyny redukowały poziom wirusa, a trzy z nich obniżały go do poziomu, w którym obecność była niewykrywalna.

Wyniki opublikowano w „Journal of Infectious Diseases”.

Płyn do płukania ust - właściwości

Autorzy badania podkreślają, że stosowanie płynu do płukania ust nie uchroni nas przed zarażeniem koronawirusem ani zachorowaniem na COVID-19, ale może zmniejszać transmisję.

- Płukanie jamy ustnej tymi płynami nie jest w stanie zahamować namnażania się wirusa w komórkach. Może jednak krótkotrwale zmniejszyć poziom wirusa w miejscach, które są potencjalnie największym źródeł zakażenia, mianowicie w jamie ustnej i w gardle, a to może być pożyteczne w pewnych sytuacjach, jak wizyta u dentysty czy w trakcie leczenia chorych na COVID-19 - skomentowała kierująca badaniami Toni Meister.

Kolejne badania pomogą ocenić, czy podobny efekt można uzyskać w naturalnym środowisku oraz jak długo się on utrzymuje. Niemieccy naukowcy zaplanowali już badanie kliniczne.

To może cię zainteresować:

Źródło: PAP