Zamknij

Gotówka źródłem zakażenia koronawirusem? Naukowcy zbadali ryzyko

02.08.2021
Aktualizacja: 02.08.2021 09:55
Koronawirus nie przenosi się przez gotówkę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od czasu wybuchu pandemii dużo częściej płacimy w sklepach bezgotówkowo, jesteśmy wręcz do tego zachęcani z powodów bezpieczeństwa. Czy słusznie? Czy wirus SARS-CoV-2 może się rzeczywiście przenosić na banknotach i monetach? Naukowcy to zbadali.

Badania nad ryzykiem zakażenia wirusem powodującym COVID–19 podczas płacenia gotówką przeprowadzili eksperci Europejskiego Banku Centralnego we współpracy z Wydziałem Wirusologii Medycznej i Molekularnej niemieckiego Ruhr-Universität. Naukowcy pod kierunkiem prof. Eike Steinmanna i dr Daniela Todta sprawdzili, ile zakaźnych cząstek wirusa może zostać przeniesionych z gotówki na skórę. Wyniki opublikowano w piśmie „iScience”.

Jak szybko wirus znika z monet?

Naukowcy potraktowali monety i banknoty euro roztworami wirusów o różnych stężeniach i przez kilka dni obserwowali, jak długo zakaźny wirus jest nadal wykrywalny. W każdym przypadku jako kontrola służyła powierzchnia ze stali nierdzewnej.

Wyniki eksperymentu są uspokajające: na powierzchni ze stali nierdzewnej zakaźny wirus był nadal obecny po siedmiu dniach, natomiast z banknotu 10 euro całkowicie zniknął w zaledwie trzy dni. Co ciekawe, w przypadku monet 10 centów, 1 euro i 5 centów wirus znikał odpowiednio po sześciu dniach, dwóch dniach i jednej godzinie. – Szybki spadek miana wirusa na monecie o nominale 5 centów wynika z tego, że jest ona wykonana z miedzi, na której wirusy są mniej stabilne – wyjaśnił dr Daniel Todt.

Przeniesienie wirusa na palcach – mało prawdopodobne

Zespół badawczy opracował również nową metodę badania skuteczności przenoszenia wirusa z konkretnej powierzchni na czubek palca. Banknoty, monety i płytki PCV podobne do kart kredytowych zanieczyszczono nieszkodliwymi koronawirusami, a po zapewnieniu odpowiedniej ochrony uczestnikom eksperymentu również koronawirusem SARS-CoV-2. Powierzchnie te były następnie dotykane w dwóch sytuacjach: gdy były jeszcze mokre lub już po wysuszeniu. W przypadku nieszkodliwego wirusa eksperymentalnych powierzchni dotykano opuszkami palców, zaś gdy był to SARS-CoV-2 – sztuczną skórą. Hodowle komórkowe zostały następnie zakażone wirusami przylegającymi do opuszków palców. Pozwoliło to naukowcom określić liczbę przeniesionych cząstek wirusa, które nadal były zakaźne.

– Zauważyliśmy, że zaraz po wyschnięciu płynu praktycznie nie doszło do przeniesienia zakaźnego wirusa – podsumowuje dr Todt. – W rzeczywistych warunkach infekcja SARS-CoV-2 z gotówki jest więc bardzo mało prawdopodobna.

Obserwacje niemieckich naukowców są zgodne z wynikami innych badań. W zdecydowanej większości przypadków infekcja SARS-CoV-2 następuje poprzez aerozole lub kropelki. Zakażenia spowodowane dotknięciem powierzchni prawie nie istnieją.

Badanie przeprowadzono z wariantem koronawirusa Alfa. - Zakładamy, że inne warianty, takie jak dominujący obecnie wariant Delta, również zachowują się podobnie – wyjaśnia prof. Eike Steinmann. Okres, przez który zbadane do tej pory warianty wirusa zachowywały zakaźność, nie różnił się istotnie od oryginalnego wirusa.

Źródło: PAP/Paweł Wernicki