Zamknij

Pierwszy taki przypadek. U mężczyzny wykryto COVID-19, małpią ospę i HIV

26.08.2022 14:06
Mężczyzna na lotnisku
fot. Shutterstock

Kilka dni po powrocie z urlopu u mężczyzny zaczęły pojawiać się wysypki na skórze. 36-latek źle się czuł, miał bóle głowy gardła oraz powiększone węzły chłonne. Postanowił zgłosić się do szpitala, gdzie wykonano niezbędne badania. Diagnoza zaskoczyła wszystkich. U pacjenta wykryto zakażenie trzema różnymi wirusami.

U 36-letniego Włocha, który spędził pięć dni w Hiszpanii w czerwcu 2022 roku, wykryto jednoczesne zakażenie aż trzema wirusami - koronawirusem SARS-CoV-2, wirusem małpiej ospy i HIV.

Podczas urlopu uprawiał seks bez zabezpieczenia z mężczyznami. Dziewięć dni po powrocie z Hiszpanii pojawiła się gorączka, ból gardła, ból głowy, zmęczenie i powiększenie węzłów chłonnych. Test na SARS-CoV-2 wykazał wynik pozytywny.

W następnych dniach pojawiły się u mężczyzny ciężkie wysypki skórne na twarzy i innych częściach ciała, po których pojawiły się krosty. 36-latek odwiedził szpitalny oddział ratunkowy i został skierowany na oddział chorób zakaźnych.

Mężczyzna wspomniał, że w 2019 roku leczył się z powodu kiły. Leczył się też karbamazepiną z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej.

W badaniu fizykalnym stwierdzono plamy i zmiany skórne w różnych częściach ciała, w tym w okolicy odbytu. Stwierdzono niewielkie powiększenie wątroby i śledziony oraz bolesne powiększenie węzłów chłonnych. Badanie biochemiczne wykazało podwyższony poziom białka C-reaktywnego (CRP) i fibrynogenu oraz wysoki czas protrombinowy (określający tempo krzepnięcia krwi). Ze zmian skórnych i dróg oddechowych pobrano próbki biologiczne i poddano badaniu. Wynik potwierdził infekcję wirusem małpiej ospy. Pacjent uzyskał także pozytywny wynik testu na HIV. Sekwencjonowanie genomu SARS-CoV-2 potwierdziło, że był on zakażony subwariantem omikron BA.5.1.

W raporcie napisano, że mężczyzna był leczony dożylnie sotrovimabem i w piątym dniu po przyjęciu do szpitala prawie wszystkie objawy ustąpiły, chociaż nadal miał dodatni wynik testu na SARS-CoV-2 i wirusa małpiej ospy. Został jednak wypisany do domu z zaleceniem izolacji.

Po ośmiu dniach od wypisu znów odwiedził szpital, aby wykonać test małpią ospę, który ponownie dał wynik pozytywny. Wiadomo również, że pacjent rozpoczął leczenie zakażenia HIV i przyjmuje leki.

Źródło: journalofinfection.com