Zamknij

Pierwsze objawy COVID-19 u dorosłych i dzieci. Na co zwrócić uwagę?

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 15:19
Pierwsze objawy COVID-19
fot. Shutterstock

Złe samopoczucie, gorączka, kaszel, uczucie rozbicie - to mogą być pierwsze objawy COVID-19. Chociaż choroba przypomina grypę, to jest kilka symptomów, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jakie są wczesne objawy COVID-19? Jak zaczyna się COVID-19? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, związanego z ciężkim zespołem niewydolności oddechowej.

Potwierdzenie zakażenia koronawirusem możliwe jest na podstawie badania wymazu z nosa i gardła (metodą RT-PCR) w kierunku SARS-CoV-2 lub badania antygenowego.

Pierwsze objawy COVID-19. Na co zwrócić uwagę?

COVID-19 to przebiegła choroba, którą trudno rozpoznać we wczesnym stadium - infekcja COVID-19 przebiega w zróżnicowany sposób u różnych pacjentów.  Pierwsze objawy COVID-19 mogą przypominać grypę, w tym także grypę żołądkową, zatrucie. COVID-19 jest często mylony z przemęczeniem lub zwykłym przeziębieniem. Choroba wywoływana przez koronawirusa może zaczynać się niewinnie, ale zdarza się, że ma ciężki przebieg.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Sprawdź, które symptomy mogą wskazywać na COVID-19.

Pierwsze objawy COVID-19 (występujące często):

  • suchy kaszel,
  • duszności,
  • gorączka,
  • zaburzenia węchu i smaku.

Pierwsze objawy COVID-19 (występujące czasami):

  • bóle głowy,
  • drapanie w gardle,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie.

Zdarza się, że COVID-19 objawia się dolegliwościami żołądkowymi, głównie biegunką. COVID-19 może też objawiać się wysypką, zapaleniem spojówek, przebarwieniami palców u stóp i dłoni.

Objawy koronawirusa u dzieci mają najczęściej łagodniejszy charakter (większość infekcji przebiega bezobjawowo) niż te występujące u osób dorosłych. Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci to: kaszel, gorączka (zwykle ok. 38 stopni), katar, czasami wymioty i biegunka, ból gardła, osłabienie.

Warto wiedzieć

Objawy koronawirusa - wariant brytyjski

Osoby zakażone wariantem brytyjskim koronawirusa częściej zgłaszają takie objawy, jak: kaszel, ból gardła, ból brzucha, ból zatok, zmęczenie, bóle mięśni. Rzadziej natomiast występują zaburzenia węchu lub smaku.

Po ilu dniach występują objawy COVID-19?

Objawy choroby pojawiają się między drugim a czternastym dniem od zakażenia. Przeciętny okres wylęgania choroby COVID-19 wynosi 5-6 dni. 

Co zrobić, gdy pojawią się pierwsze objawy COVID-19?

Jeśli masz objawy, które są typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, skontaktuj się z lekarzem POZ za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa.

Pamiętaj, by po wystąpieniu objawów pozostawać w izolacji. Nie spotykaj się ze znajomymi, pracuj zdalnie lub poinformuj pracodawcę, że możesz chorować na COVID-19. 

Jeśli czujesz się bardzo źle, zadzwoń na 112 i koniecznie powiedz, że prawdopodobnie masz COVID-19.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pacjent.gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl