Zamknij

Pfizer/BioNTech: 3 dawki szczepionki chronią przed wariantem Omikron

09.12.2021 12:30

Koncern Pfizer/BioNTech poinformował o wstępnych wynikach badań, według których trzy dawki szczepionki dają wystarczającą ochronę przed wariantem Omikron koronawirusa. Najważniejsze jest przyjęcie dawki przypominającej. 

Czy trzecia dawka szczepionki działa na wariant Omikron? Badania
fot. Shuttertsock

Efektywność dwudawkowej szczepionki przeciw koronawirusowi spada po kilku miesiącach, dlatego tak ważne jest przyjęcie dawki przypominającej. Jest ona istotna nie tylko ze względu na utrzymanie odporności na poprzednie warianty wirusa. Koronawirus cały czas mutuje, a choroba wiąże się z coraz cięższym przebiegiem. Przyjęcie dawki przypominającej pomaga zapobiec groźnym powikłaniom. Nowe badania potwierdziły, że trzecia dawka chroni organizm przed zachorowaniem na nowy wariant – Omikron, który jest bardzo zakaźny. Koncern Pfizer/BioNTECH poinformował, jak dokładnie trzecia dawka działa na wariant Omikron.

Jak działa trzecia dawka? Wyniki badań z RPA

Wstępne wyniki badań laboratoryjnych pokazały, że trzy dawki naszej szczepionki przeciw Covid-19 generują wystarczającą ilość przeciwciał, by zwalczyć infekcję nowym wariantem koronawirusa Omikron. Ochrona przed zakażeniem wariantem Omikron po przyjęciu trzech dawek jest porównywalna z tą, którą dwie dawki szczepionki dawały przed pierwszą odmianą koronawirusa, która rozprzestrzeniała się na początku pandemii – przekazały w środę firmy Pfizer i BioNTech.

Dodano, że dwie dawki szczepionki dawały znacznie niższą ochronę przed Omikronem. Trzeci zastrzyk zwiększył produkcję przeciwciał 25-krotnie. Pocieszające są też wyniki badań przeprowadzonych w RPA.

Koncern Pfizer testował w warunkach laboratoryjnych, jak trzecia dawka jego szczepionki przeciwko COVID-19 chroni przed nowym wariantem Omikron, który obecnie rozprzestrzenia się na świecie. Dotychczasowe rezultaty są pocieszające. Z badań tych wynika, że trzecia dawka szczepionki wykazuje zdolność neutralizacji tego wariantu – informuje Reuters.
Koncern przyznaje, że pod dwóch dawkach szczepionki neutralizacja Omikronu jest wyraźnie słabsza. Jednak po podaniu trzeciej dawki efektywność tego preparatu jest podobna, jak w przypadku dwóch dawek w odniesieniu do pierwszego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Chinach. Wskazują na to testy laboratoryjne przeprowadzone we Frankfurcie. Niemieccy badacze sugerują, że trzecia dawka szczepionki Pfizera powinna chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19 wywołanym przez wariant Omikron, a zatem i przed zgonem.
Podobnie optymistyczne doniesienia napłynęły z RPA, gdzie przeprowadzono badania na 12 ochotnikach związane z wariantem Omikron.
 
– Efekty badań są lepsze, niż oczekiwałem – oznajmił prof. Alex Sigal, wirusolog z African Health Research Instutute.
Według BBC News wynika z nich, że zakażenie koronawirusem wraz ze szczepieniem przeciwko COVID-19 wykazuje zdolność neutralizacji wariantu Omikron.

Wariant Omikron: czy jest tak groźny, jak przypuszczano?

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nagłych dr Mike Ryan zapewnia, że nic nie wskazuje na to, by Omikron wykazywał większą zdolność ucieczki niż inne warianty.
– Mamy wysoce skuteczne szczepionki, które się dotąd sprawdziły w konfrontacji z różnymi wariantami i nic nie wskazuje, że w przypadku Omikronu jest inaczej – powiedział w rozmowie z AFP.

Specjalista dodał, że na razie nie ma sygnałów, by Omikron powodował cięższy przebieg COVID-19 niż wariant Delta oraz inne odmiany wirusa SARS-CoV-2. Jego zdaniem ewolucja tego patogenu zmierza raczej w kierunku wariantów o mniejszej zjadliwości.

Pfizer opracuje nową szczepionkę?

Jakiś czas temu firma Pfizer zapowiedziała opracowanie nowej szczepionki, na potrzeby walki z wariantem Omikron. Obecnie nie ma jednak jasności, czy taka szczepionka będzie potrzebna. Jak przekazał  prezes Pfizera, Albert Bourla– Najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się Covid-19 pozostaje zadbanie o to, by jak największa liczba osób przyjęła dwie dawki szczepionki plus zastrzyk przypominający.

Źródło: PAP