ONZ ostrzega: pandemie będę nawiedzać świat częściej

30.10.2020
Aktualizacja: 30.10.2020 11:08
ONZ ostrzega: pandemie będę nawiedzać świat częściej
fot. Shutterstock

W czwartek odbyło się forum ONZ, na którym eksperci z całego świata rozmawiali o zapobieganiu kolejnym pandemiom. Według nich bez „sejsmicznych zmian” pandemie będą występować zdecydowanie częściej.

Na czwartkowym forum został ogłoszony raport, który opiera się na pracach Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES). Kluczowe wnioski dotyczą  degradacji przyrody spowodowanej pandemiami. Kluczowe pytanie, na jakie próbowali znaleźć odpowiedź naukowcy, brzmiało: Jak zapobiegać pandemiom na świecie?

– Bez "sejsmicznej zmiany" we wspólnej batalii z chorobami zakaźnymi kolejne pandemie będą nawiedzać świat częściej, rozprzestrzeniać się szybciej, mocniej szkodzić gospodarce i zabijać więcej ludzi niż COVID-19 – uznali badacze. I dodali: – Ucieczka przed epoką pandemii jest możliwa, ale będzie to wymagało zmiany sejsmicznej w podejściu, od reakcji do zapobiegania.

Eksperci, działającej pod auspicjami ONZ platformy dla ponad 130 rządów, która zajmuje się problematyką środowiska,  podkreślają, że niebezpieczeństwo rośnie bardzo  szybko. Każdego roku ludzkość stoi w obliczu ponad pięciu nowych chorób mogących potencjalnie wywołać pandemię. Podkreślono również, że COVID-19 jest co najmniej szóstą pandemią od czasu wielkiej pandemii grypy w roku 1918, znanej też jako grypa hiszpanka.

Specjaliści zwrócili uwagę, że nowa choroba ma swoje korzenie w drobnoustrojach przenoszonych przez zwierzęta, tak jak w przypadku wszystkich pandemii. Jej wybuch napędzała jednak działalność człowieka.

– Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne i zanikanie różnorodności biologicznej, rodzi ryzyko pandemii poprzez wpływ na nasze środowisko. Zmiany w sposobie użytkowania ziemi, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa, niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja niszczą przyrodę i zwiększają kontakt między dzikimi zwierzętami – tłumaczył dr Peter Daszak, kierujący warsztatami IPBES.

Ograniczenie działalności człowieka to warunek, by pandemie się nie powtarzały

W opinii ekspertów ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć poprzez większą dbałość o obszary chronione i ograniczenie działalności człowieka, powodującej utratę różnorodności biologicznej. Chodzi o zmniejszenie kontaktów między dzikimi i gospodarskimi zwierzętami, a także ludźmi. Wszystko po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych chorób. Eksperci oceniają, że obecnie u ssaków i ptaków odkryto ok. 1,7 mln nieznanych wirusów. 850 tys. z nich może potencjalnie zakazić ludzi.

– Mamy coraz większe możliwości zapobiegania pandemiom. (...) Nasze podejście uległo jednak w istocie stagnacji. Wciąż polegamy na próbach powstrzymywania i kontrolowania chorób po ich pojawieniu się za pomocą szczepionek i leków. Możemy uciec od epoki pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko reagowaniu – wyjaśnił Daszak będący też prezesem EcoHealth Alliance, organizacji pozarządowej chroniącej ludzi, zwierzęta i środowisko przed chorobami zakaźnymi.

Zapobieganie pandemii jest korzystniejsze również pod względem ekonomicznym. Z szacunków ekspertów wynika, że skutki gospodarcze pandemii są stukrotnie wyższe niż przewidywane koszty jej zapobiegania.

Źródło: PAP

Przeczytaj: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2?