Zamknij

Jak zmieni się epidemia koronawirusa w ciągu dekady?

18.01.2021 11:27

Od wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie minął prawie rok, ale wciąż nie zanosi się na to, by wirus nas opuścił. Badacze przewidują, że epidemia może trwać przynajmniej przez najbliższą dekadę. Co zdaniem naukowców zmieni się w ciągu 10 lat? Będzie lepiej czy gorzej?

Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Pandemia COVID-19, choroby zakaźnej wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się jako epidemia w listopadzie 2019 roku w mieście Wuhan, w Chinach. Już w marcu 2020 roku epidemia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

Od listopada 2019 do stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, ale już w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się w całych Chinach, a w drugiej połowie lutego koronawirusa wykryto w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie, w kolejnych miesiącach pandemia rozlała się na wszystkie kontynenty. Od 4 marca 2020 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 występują w Polsce.

Pomimo wynalezienia szczepionki na COVID-19 i rozpoczęcia szczepień w wielu państwach na świecie, pandemia nie wygasa i wszystko wskazuje na to, że zakażonych koronawirusem i chorych na COVID-19 będzie przez jakiś czas przybywać.

Co nas czeka przez kilka następnych lat?

Prognozę rozwoju pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 naukowcy z Emory University (USA) przedstawili na łamach magazynu ''Science''. Prognozę stworzyli na podstawie epidemiologicznych i immunologicznych danych na temat czterech endemicznych koronawirusów wywołujących infekcje u ludzi w różnych częściach globu.

Pandemia koronawirusa. Co nas czeka w ciągu 10 lat?

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację. Endemiczna postać SARS-CoV-2 będzie chorobą wczesnego dzieciństwa - pierwsza infekcja będzie następowała w wieku 3-5 lat, a choroba będzie przebiegała łagodnie.

Starsze osoby nadal będą mogły się zakazić, ale jeśli przejdą infekcję w dzieciństwie, będą chronione przed ciężką postacią COVID-19.

Jak szybko pandemia przyjmie postać endemiczną, zależy zdaniem badaczy m.in. od tego, jak będą działały szczepienia.

Jeśli na krótki czas będą chroniły przed infekcją, ale zmniejszą nasilenie choroby, czego można się spodziewać na podstawie danych o innych koronawirusach, COVID-19 stanie się endemiczną chorobą szybciej.

Czy trzeba będzie szczepić dzieci?  Jeśli przebieg choroby COVID-19 u dzieci będzie łagodny, to powszechne szczepienia nie będą potrzebne. Jeśli jednak dzieci będą chorowały poważnie, jak to ma miejsce np. w przypadku MERS, to zdaniem badaczy powinno być prowadzone szczepienie tej grupy.

Źródło: PAP, science.sciencemag.org