Zamknij

Pandemia COVID-19 właśnie się kończy? Szef WHO: nigdy nie byliśmy tak blisko

15.09.2022 12:45

Czy istnieje szansa, że pandemia COVID-19 niebawem dobiegnie końca? Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, przedstawił optymistyczną prognozę. Podkreślił jednak, że walka z koronawirusem nie jest jeszcze wygrana. Każdy z nas ma w niej swój udział

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO
fot. Shutterstock

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto niemal 3 lata temu w Chinach. W styczniu 2020 roku WHO uznała, że rozprzestrzenianie się patogenu stwarza ogólnoświatowe zagrożenie, w marcu ogłosiła stan pandemii. Przez ostatnie lata COVID-19 obciążył służbę zdrowia na całym globie. Wpłynął też na światową gospodarkę.  Wprowadzenie szczepionek i leków pomogło powstrzymać liczbę zgonów i hospitalizacji. Pod koniec 2021 roku pojawił się też wywołujący łagodniejszą formę choroby wariant Omikron koronawirusa, który szybko stał się dominującym na całym świecie wariantem SARS-CoV-2 – przypomina agencja Reutera. Według ekspertów obecnie pojawiły się pierwsze przesłanki świadczące o zakończeniu pandemii.

W ubiegłym tygodniu na całym świecie koronawirus zabił 2812 osób. Jak wskazują statystyki WHO, jest to najniższa liczba zgonów od ponad dwóch lat. W tym czasie odnotowano łącznie 607 milionów infekcji, a 6,5 miliona zakażonych zmarło.

– Świat jeszcze nigdy nie był tak blisko zakończenia pandemii COVID-19. Jeszcze tam nie doszliśmy. Ale widzimy kres – ogłosił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Wszystkie osoby z grup ryzyka powinny przyjąć szczepionkę

Mimo że prognozy są bardzo optymistyczne, specjaliści podkreślają, że koronawirus nadal stanowi poważne zagrożenie i nie wolno go lekceważyć. By nastąpił koniec pandemii, ważne jest przyjmowanie szczepionek i monitorowanie sytuacji. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do rządów o "podtrzymywanie czujności" i podkreślił, że walka z pandemią to "maraton".

– Wszystkie osoby z grup ryzyka powinny przyjąć szczepionkę na COVID-19, a władze muszą nadal monitorować sytuację pandemiczną – zaznaczył.

Mieszkańcy Europy powinni w najbliższych miesiącach zaszczepić się dostępną szczepionką przypominającą przeciwko COVID-19 - zaapelowała w środę szefowa Europejska Agencja Leków (EMA) Emer Cooke. W Polsce szczepienia dawką przypominającą ruszają w najbliższy piątek, 16 września. TUTAJ znajdziesz aktualne zasady dotyczące szczepień.

Źródło: PAP