Zamknij

Ministerstwo zdrowia: dominacja Omikrona w Polsce jest już faktem

28.01.2022 12:50
Testowanie na obecność koronawirusa
fot. Łukasz Gdak/East News

Rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował, że od wczoraj Omikron stał się wariantem dominującym w Polsce. Od momentu wykrycia pierwszego przypadku Omikrona w naszym kraju do wyparcia przez niego Delty minęło niespełna półtora miesiąca.

Pierwszy przypadek Omikrona w Polsce wykryto 16 grudnia. Wariant ten stwierdzono w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Upłynęły więc zaledwie 43 dni od pierwszego przypadku do Omikrona w naszym kraju a zdominowania przez niego zakażeń. Przypomnijmy, że ten nowy wariant wykryto w listopadzie 2021 roku w państwach południowej Afryki, głównie w RPA i Botswanie. Już 29 listopada zeszłego roku WHO wydała przed nim ostrzeżenie.

Omikron zdominował Polskę – jego udział to już 63 proc.

Na początku roku polscy eksperci szacowali, że Omikron stanie się wariantem dominującym w Polsce jeszcze w styczniu. – Zakładamy, że kumulacja zakażeń Omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia – poinformował podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 stycznia, minister Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek (28 stycznia), że od wczoraj zaczęła się dominacja wariantu Omikron w Polsce.

– Dzisiaj udział Omikrona w zsekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4340 z wykrytym wariantem Omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat 7 ostatnich dni, to Omikron jest na poziomie 63 proc. – przekazał Andrusiewicz.

Rośnie liczba zakażonych i udział Omikrona w nowych zakażeniach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 57 262 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 271 osób z COVID-19. Rzecznik resortu zdrowia, komentując piątkowe dane, zaznaczył, że cały czas spodziewane jest przekroczenie pułapu 60 tys. zakażeń w najbliższych dniach. Jak wskazał, rośnie też udział wariantu Omikron w liczbie wszystkich zakażeń.

Andrusiewicz zwrócił także uwagę, że „przybiera nam fala osób zgłaszających się na testy". Wskazał, że dzień wczorajszy był kolejnym, kiedy wykonano blisko 180 tys. testów, w tym 50 tys. antygenowych. Podkreślił, że jest też bardzo dużo zgłoszeń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – W tej chwili średnio dziennie mamy 44 tys. zleceń na testy z POZ – dodał.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl/PAP/Karolina Kropiwiec