Zamknij

Omikron stwarza coraz większe zagrożenie? Niepokojący komunikat WHO

29.12.2021 10:41
Wojciech Strożyk/REPORTER
fot. EastNews

WHO podała najnowsze informacje o Omikronie. Organizacja ostrzega przed ryzykiem związanym z błyskawicznym rozprzestrzenianiem się tego wariantu. Czy kolejna fala pandemii będzie trudniejsza niż poprzednie?

Na całym świecie wzrasta liczba zakażeń Omikronem. Mimo że Omikron początkowo uznawany był za łagodniejszy niż poprzednie warianty koronawirusa, według nowych ustaleń WHO coraz więcej zakażonych wymaga hospitalizacji. Wysoki wskaźnik reinfekcji nowej mutacji wirusa stwarza duże niebezpieczeństwo. Nadal nie wiadomo jednak, jak najnowszy wariant wpływa na osoby najbardziej narażone, czyli seniorów i osoby niezaszczepione. Wiele państw nadal waha się, czy wprowadzić restrykcje.

– Szybkie rozpowszechnianie się Omikronu doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, mimo że obecnie wariant ten wydaje się mniej niebezpieczny niż Delta – ostrzegł we wtorek europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia

WHO: ryzyko związane z Omikronem pozostaje bardzo wysokie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę w swoim cotygodniowym biuletynie epidemiologicznym, że ryzyko stwarzane na świecie przez wysoce zaraźliwy wariant koronawirusa Omikron pozostaje "bardzo wysokie".

– Wiarygodne dowody pokazują, że wariant ten ma przewagę wzrostu nad wariantem Delta i podwojone tempo rozprzestrzeniania się. W wielu krajach obserwuje się szybkie tempo zachorowalności. Ten gwałtowny wzrost jest prawdopodobnie powiązany z kombinacją utraty odporności i nieodłącznym wzrostem zakażalności wariantu Omikron – podkreśla WHO.

Organizacja zwróciła jednak uwagę na 29-procentowy spadek częstości zachorowań w Republice Południowej Afryki, gdzie po raz pierwszy potwierdzono zakażenie Omikronem.

Zakażenie Omikronem a hospitalizacja

Mimo że nowy wariant koronawirusa jest wysoce zakaźny, z pierwszych analiz pochodzących wynika, że wywołuje mniej hospitalizacji niż wariant Delta. Niekompletne dane, które należy traktować z ostrożnością, wskazują, że nowy wariant koronawirusa może powodować od 35 do 80 procent mniej niebezpieczną postać Covid-19.

WHO podkreśla, że potrzeba więcej danych, aby zrozumieć siłę tego wariantu pod względem wskaźników klinicznych, w tym zużycia tlenu, wentylacji mechanicznej i zgonów oraz wpływu na jego działanie szczepień i poprzednich wariantów koronawirusa.

Niestety, liczba zachorowań na świecie stale rośnie. Według WHO w poprzednim tygodniu ogólna liczba nowych zakażeń wzrosła o 11 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, a liczba zgonów spadła o 4 procent.

– Odpowiada to prawie 5 milionom nowych infekcji i ponad 44 000 nowych zgonów – dodała WHO.

Źródło: PAP