Zamknij

Omikron: podwariant BA.2 jeszcze bardziej zakaźny. Atakuje zaszczepionych

31.01.2022 17:36

Podwariant BA.2 Omikronu jest jeszcze bardziej zakaźny niż jego poprzednik. Z badań wynika, że może on infekować osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Naukowcy ocenili, jak duże jest ryzyko infekcji w przypadku domowników. 

Alexander Zemlianichenko Jr/Xinhua News/East News
fot. Alexander Zemlianichenko Jr/Xinhua News/East News

Badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) wykazało, że podwariant BA.2 Omikronu jest bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1 i łatwiej potrafi infekować osoby zaszczepione. Nowy podwariant zdominował zakażenia SARS-CoV-2 w Danii w drugim tygodniu stycznia.

Omikron BA.2. Szybciej się rozprzestrzenia i jest bardziej zakaźny

- Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych — przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

- Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. - poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner. Dane te wskazują na to, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. - wyjaśnił.

Natomiast Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała, że Omikron BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant Omikron dzieli się na trzy podwarianty — BA.1, BA.2 oraz BA.3.

Źródło: PAP