Zamknij

Kiedy Omikron uderzy w Polskę? Minister podał przybliżony termin

05.01.2022 13:17
Kiedy Omikron zdominuje Polskę?
fot. Shutterstock

Wariant Omikron, bardziej zakaźny niż Delta, w szybkim tempie zaczyna dominować Europę. Choć w Polsce nie jest jeszcze odmianą powodującą dużo zakażeń, to resort zdrowia monitoruje jego rozprzestrzenianie się. Są już wstępne szacunki, kiedy stanie się w Polsce główną przyczyną zakażeń.

Mimo że w okresie poświątecznym wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, polski rząd nie planuje na razie zaostrzania restrykcji covidowych – zostaną utrzymane te, które wprowadzono 15 grudnia 2021 r. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rozwój sytuacji pandemicznej w Polsce jest monitorowany przez rząd. Są też pierwsze szacunki, kiedy Omikron zacznie w Polsce dominować.

Kiedy Omikron będzie wariantem dominującym?

– Zakładamy, że kumulacja zakażeń Omikronem nastąpi w Polsce pod koniec stycznia – poinformował szef resortu zdrowia.

Podczas konferencji prasowej przekazał też, że choć wariant koronawirusa Omikron jest zdecydowanie bardziej zakaźny od innych, to jego zjadliwość jest „nieco mniejsza niż w przypadku Delty”. Wskazał, że przykłady innych krajów (USA, Wielkiej Brytanii) pokazują, że mutacja ta nie powoduje dużo większego wzrostu poziomu hospitalizacji.

Minister wyjaśnił, że na razie udział wariantu Omikron w zakażeniach w Polsce to zaledwie 2 proc. Rząd jednak już teraz przygotowuje się na jego atak w końcu stycznia. Do tej pory potwierdzono w Polsce 112 przypadków zakażenia Omikronem.

Polska przygotowuje się na uderzenie Omikrona

Szef resortu zdrowia podkreślił podczas konferencji, że większa skala zakażeń, nawet przy mniejszej zjadliwości wirusa, może oznaczać zwiększenie liczby hospitalizacji. Zapewnił, że rząd systematycznie przygotowuje się do „uderzenia Omikrona” m.in. poprzez zwiększanie zapasu leków i innych materiałów potrzebnych do leczenia COVID-19, a także przygotowanie nawet 60 tys. łóżek dla chorych zakażonych koronawirusem.

Niedzielski podkreślał jednak znaczenie tzw. opieki przedszpitalnej świadczonej przez przychodnie i lekarzy rodzinnych i zachęcał do korzystanie z niej w pierwszym okresie choroby. – Pacjentowi należy się opieka przedszpitalna i lekarz musi ją zapewnić – powiedział minister zdrowia.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl