Zamknij

Omikron jest zabójczy. WHO: zmarło już pół miliona osób

10.02.2022 11:10

Mimo że za większość zakażeń na świecie odpowiada łagodny ponoć Omikron, wciąż umierają miliony chorych na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa Omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu COVID-19. WHO sytuację tę określiła jako „więcej niż tragiczną”.

Omikron jest śmiertelnie groźny
fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

– Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób – powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom. – W dobie skutecznych szczepionek śmierć pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia – dodał. Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 tys. zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant Omikron za „niepokojący”.

Włoski ekspert: nie wiadomo, dlaczego wciąż tyle osób umiera

Włoski specjalista chorób zakaźnych prof. Massimo Galli przyznał, że nie wiadomo, dlaczego wciąż notuje się codziennie we Włoszech tak wiele zgonów w tej fali pandemii. Profesor zapytany we włoskiej telewizji o to, dlaczego nadal umiera tyle osób odparł: „Nie wiem, nie rozumiem i myślę, że nikt nie zrozumiał, a sprawa ta jest analizowana w różnych miejscach”.

Profesor z Mediolanu zaznaczył, że także on analizuje tę kwestię i do tej pory nie znalazł odpowiedzi, a hipotez jego zdaniem jest wiele.

Pandemia trwa, koronawirus nadal niebezpieczny

Liczba zakażeń Omikronem jest „oszałamiająca”, „poprzednie fale wydają się prawie płaskie” – skomentowała ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove. – Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny – ostrzegła.

Według agencji AFP koronawirus zabił prawie 5,75 miliona ludzi od początku pandemii. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID-19.

Zgodnie z codziennymi raportami polskiego ministerstwa zdrowia, od 16 grudnia 2021 r., gdy w Polsce wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron, do dziś (10 lutego 2022 r.) zmarło w naszym kraju 17 200 osób, które chorowały na COVID-19. Od początku pandemii życie straciło 107 466 Polaków zakażonych koronawirusem.

loader

Źródło: PAP | PAP/ Sylwia Wysocka (Rzym)| TT:@MZ_GOV_PL