Zamknij

Omikron a ryzyko hospitalizacji. Nowe wieści z Wielkiej Brytanii

23.12.2021 09:51

Dwa badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugerują, że w przypadku zakażenia wariantem Omikron ryzyko hospitalizacji jest nieco mniejsze w porównaniu z dotychczas dominującym wariantem Delta. Naukowcy zastrzegają jednak, że to pierwsze analizy, a sytuacja wciąż jest rozwojowa.

Omikron a ryzyko hospitalizacji
fot. Jakub Walasek/REPORTER

Wyniki badań wyglądają na optymistyczne – w pewnym stopniu potwierdzają to, co naukowcy już wcześniej przypuszczali: że choć Omikron jest bardziej zakaźny i szybciej się rozprzestrzenia, to zakażenie nim przebiega łagodniej niż w przypadku wariantu Delta. Mniejsze ryzyko znalezienia się w szpitalu w przypadku zakażenia Omikronem dotyczy zarówno osób bez przeciwciał (niezaszczepionych lub tych, które nigdy nie zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2), jak i zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Omikron łagodniejszy dla ludzi niż Delta?

Według analizy Imperial College London, osoby, które nie mają przeciwciał, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację, jeśli zakażą się wariantem Omikron w porównaniu z zakażeniem Deltą. Obecnie dotyczy to jednak stosunkowo niewielu osób w Wielkiej Brytanii, bo ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i liczbę tych, którzy przebyli już infekcję, zdecydowana większość populacji ma przeciwciała.

W przypadku osób mających przeciwciała, ryzyko, że osoba zakażona wariantem Omikron trafi na ostry dyżur, jest 25-30 proc. niższe niż gdyby przyczyną infekcji był wariant Delta, natomiast ryzyko, że taki pacjent będzie musiał pozostać w szpitalu na dzień lub dłużej jest o 40 proc. niższe w porównaniu z Deltą.

– Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane obniżenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta. Jednak wydaje się, że jest to równoważone przez zmniejszoną skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wywołanemu wariantem Omikron – oświadczył prof. Neil Ferguson z Imperial College London, dodając, że przez wysoki poziom transmisji wariantu Omikron służba zdrowia może stanąć w obliczu przesilenia.

W Szkocji mało hospitalizacji z powodu Omikrona

Druga analiza, przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, sugeruje, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu Omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z Deltą.

Przeanalizowali oni przypadki zakażeń koronawirusem w Szkocji i liczbę osób trafiających do szpitala. Stwierdzili, że gdyby Omikron zachowywał się tak samo jak Delta, można by się spodziewać, że do szpitali przyjętych byłoby do tej pory ok. 47 osób, tymczasem w Szkocji z tego powodu hospitalizowanych jest 15 pacjentów. Badacze ocenili więc, że ryzyko pobytu w szpitalu może być mniejsze o dwie trzecie. Zastrzegli jednak, że te wnioski wyciągnięte zostały na podstawie bardzo małej próby, w której na dodatek było niewiele osób starszych, które są bardziej narażone na zakażenie.

Źródło: PAP/Bartłomiej Niedziński