Oceń
Wariant Omikron został uznany przez WHO za niepokojący. Wirus posiada ponad 50 mutacji, z czego aż 32 znajdują się w obrębie białka kolca. Omikron ma wysoki wskaźnik reinfekcji. Potwierdzone przypadki zakażeń pojawiły się w większości europejskich krajów. Mimo że Omikron atakuje coraz więcej osób, powoduje mniej nasilone objawy niż wariant Delta, a większość zakażonych dochodzi do zdrowia w domowych warunkach. Niektóre dolegliwości towarzyszące zakażeniu są zupełnie inne niż w przypadku poprzednich mutacji.
Główne symptomy świadczące o chorobie to skrajne zmęczenie, ból głowy i pleców. U niektórych chorych może pojawić się również gorączka, ból gardła i kaszel. Badacze z RPA opisują kaszel jako suchy. Dr Unben Pillay, lekarz rodzinny z Johannesburga ostrzegł przed kolejnym objawem Omikronu. Jak powiedział podczas spotkania zwołanego przez Departament Zdrowia Republiki Południowej Afryki, lekarze powinni zwrócić szczególną uwagę na nocne poty u osób zarażonych wariantem Omikron.
Nocne poty: czy powinniśmy zgłosić się do szpitala?
Czy noce poty związane z zakażeniem koronawirusem to powód, by jechać do szpitala? Według specjalisty pocenie się wywołane Omikronem nie jest zaskoczeniem dla lekarzy. Jak wyjaśnia dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz prezes Porozumienia Zielonogórskiego
– Wszystkie przeziębienia charakteryzują się tym, że osłabiają organizm, dlatego każdy wysiłek może wywołać nadmierną produkcję potu. Każdy zna powiedzenie „pocić się ze strachu”. Można powiedzieć, że COVID-19 jest silnym stresem dla naszego organizmu i dlatego zaczynają działać mechanizmy powodujące nadmierną potliwość – tłumaczy dr Krajewski.
Nocne poty wywołane Omikronem u niektórych osób mogą być bardzo nasilone. Zależy to jednak od stopnia, w jakim organizm został zainfekowany przez koronawirusa. Ilość i zapach wydzielanego potu mogą być również związane z wrodzonymi skłonnościami danej osoby. Pocenie się podczas choroby to naturalny proces, dzięki któremu organizm oczyszcza się z toksyn. Jednak jeśli nocne pocenie się dokucza nam przez większość czasu, należy skonsultować się z lekarzem. Nocne poty mogą być objawem wielu poważnych chorób, takich jak nowotwór, cukrzyca czy zaburzenia tarczycy.
Przy nasilonym poceniu się należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas choroby powinniśmy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie.
Źródło: sparkchronicles.com, nbcchicago.com
Oceń artykuł