Zamknij

Objawy zakażenia Omikronem. Czy da się je odróżnić od przeziębienia?

28.12.2021
Aktualizacja: 28.12.2021 11:10
Czy da się odróżnić zakażenie Omikronem od przeziębienia?
fot. FOT. IWONA BURDZANOWSKA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Czy da się odróżnić zwykłe przeziębienie od zakażenia Omikronem? Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu tym wariantem koronawirusa? Wyjaśniamy.

Omikron, najnowszy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wariant ten jest znacznie bardziej zaraźliwy (zawdzięcza tę umiejętność mutacjom, których jest u niego aż 50, z czego 32 dotyczą samego białka kolca S) i zdaniem ekspertów, współpracujących z resortem zdrowia, będzie on dominował w Polsce prawdopodobnie już od połowy lub końca stycznia 2022 r. Może on wywołać kolejną – piątą – falę zachorowań na COVID-19. Co bardzo negatywnie odbije się na funkcjonowaniu już i tak bardzo przeciążonej służby zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła ten wariant jako "bardzo niepokojący" oraz "wysoce zaraźliwy". Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Objawy zakażenia Omikronem

Jak rozpoznać zakażenie Omikronem? Może to być bardzo trudne, ponieważ we wstępnej fazie zakażenia tym wariantem objawy COVID-19 bardzo przypominają zwykłe przeziębienie lub lekką grypę. Mogą pojawić się:

Z czasem mogą pojawić się objawy mniej typowe dla przeziębienia, takie jak:

Te ostatnie rzadko pojawiają się u osób dorosłych z przeziębieniem, znacznie częściej natomiast u osób z COVID-19. Ale nie dotyczy to dzieci. U dzieci dolegliwości żołądkowo-jelitowe są dość częste również w przebiegu grypy czy przeziębienia. Co ciekawe, w przypadku tego wariantu raczej nie pojawia się utrata smaku czy węchu.

Czy da się rozróżnić COVID-19 wywołany Omikronem od przeziębienia?

Przebieg COVID-19 i objawy tej choroby mogą się różnić, w zależności od kondycji chorego, tego, czy jest zaszczepiony, czy ma choroby przewlekłe, a nawet, czy cierpi na przewlekły stres. Pierwotny wariant koronawirusa atakował częściej osoby starsze i mniej odporne, teraz zaczynają chorować także młodzi ludzie bez zdiagnozowanych chorób przewlekłych.

Wątpliwości może rozwiać test na obecność koronawirusa, ale musi być on wykonany na wczesnym etapie zakażenia, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Skierowanie na test można wystawić sobie samemu, jednak i tak warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Kiedy zrobić test na obecność koronawirusa?

Dlaczego warto zrobić test na obecność koronawirusa na początku choroby, czyli jakieś 72 godziny po ekspozycji na ten patogen lub 2-3 dni od pojawienia się objawów? Po pierwsze dlatego, by chronić innych i w razie zakażenia odizolować się. Po drugie, by móc monitorować zakażenie i odpowiednio zareagować w przypadku rozwinięcia się choroby. Niestety wariant Omikron jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale również przyspiesza przebieg choroby. Eksperci wskazują, że od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mijają zwykle po 2-3 dni, a nie 5-7, jak to było w przypadku wcześniejszych wariantów. Po trzecie, nawet łagodny przebieg COVID-19 może doprowadzić do ciężkich powikłań (tzw. długi covid lub post covid). Pacjenci z długotrwałymi, nawet łagodnymi objawami mogą odczuwać przewlekłe zmęczenie, nieregularny rytm serca i inne problemy kilka miesięcy po początkowym zakażeniu COVID-19.

Wielu lekarzy podkreśla, że przebieg COVID-19 bywa różny. Niektórzy chorzy gorączkują, niektórzy nie, ale w obu przypadkach może w organizmie toczyć się stan zapalny, np. w oskrzelach (zapalenie oskrzeli wydaje się być charakterystyczne dla tego wariantu, bo z doniesień naukowych wynika, że Omikron nie zagłębia się głęboko w płuca, jak poprzednie warianty).

– Zwykle pacjenci z ostrym zapaleniem oskrzeli nie mają zadyszki. Mają za to tendencję do kaszlu i produkowania plwociny – powiedział dr Hugh Cassiere, dyrektor oddziału intensywnej opieki medycznej z North Shore University Hospital w stanie Nowy Jork (USA) i dodał:  – Pacjenci z zapaleniem płuc mają tendencję do duszności i czują się bardziej zmęczeni niż przy zapaleniu oskrzeli.

Ważne!

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek chorobowych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Absolutnie nie należy diagnozować się, ani tym bardziej leczyć, na własną rękę.

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 chroni przed Omikronem?

Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza ryzyko zakażenia wariantem Omikron, o ile stosowane są inne środki bezpieczeństwa, czyli dystans społeczny, maseczki, dezynfekcja dłoni. W przypadku zakażenia osób zaszczepionych objawy choroby mogą być łagodniejsze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ZOE COVID Study/ PAP/ CDC/ NBCNews