Zamknij

Zakażenie Omikronem widać na skórze? Nie lekceważ tego objawu

28.12.2021
Aktualizacja: 28.12.2021 18:15

Masz podejrzane zmiany na skórze? Nie lekceważ ich. Według najnowszych danych wysypka może być objawem zakażenia wariantem Omikron. Sprawdź, na co zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, jaki zmiany skórne powinny niepokoić.

Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News
fot. Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Objawy zakażenia wariantem koronawirusa Omikron (Omicron) różnią się od objawów zakażenia wariantem pierwotnym, czyli Alfą i zakażenia wariantem Delta. Zakażeni Omikronem zgłaszają bóle głowy, gardła, drapanie w gardle, katar, kaszel, kichanie i ogólne zmęczenie, nie skarżą się jednak na duszności i utratę smaku i węchu. 

Omikron szybko się rozprzestrzenia i jest silnie zakaźny. Każdego dnia rozpoznaje się na świecie tysiące nowych przypadków zakażeń tym wariantem. Coraz więcej też wiadomo na temat przebiegu zakażenia i kolejnych objawów, które mogą mu towarzyszyć.

Według brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study, która służy do raportowania objawów i przebiegu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 jednym z mniej znanych, ale powszechnych objawów Omikrona są zmiany skórne. 

Do tej pory odnotowano dwa rodzaje wysypek zgłaszanych przez pacjentów z dodatnim wynikiem testu.

Objawy Omikrona: wysypki na skórze. Na co zwrócić uwagę?

Według aplikacji ZOE COVID zakażeni wariantem Omikron zgłaszają występowanie nietypowych zmian skórnych.

Pierwszą z nich jest nagła wysypka składająca się z wypukłych guzków na skórze, które są bardzo swędzące. Wystąpienie wysypki często poprzedza intensywne swędzenie dłoni lub podeszew stóp.

Zakażeni zgłaszali też występowanie wysypki w postaci potówek — małych, swędzących, czerwonych krostek. Zmiany w formie potówek mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na łokciach, kolanach oraz na grzbietach dłoni i stóp.

Badania wykazały, że objawy skórne mogą pojawić się nawet wtedy, gdy nie występują żadne inne objawy związane z zakażeniem SARS-CoV-2.

Co zrobić, gdy wystąpią objawy zakażenia koronawirusem?

Podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa? Wejdź na stronę gov.pl i wypełnij specjalny formularz składający się z kilku pytań. System sprawdzi, czy kwalifikujesz się na test. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą, otrzymasz skierowanie. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem daty i miejsca, gdzie odbędzie się test.

Wynik testu możesz sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Pamiętaj, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa (czekasz na test lub jego wynik) zastosuj zasady izolacji społecznej. Nie idź do pracy, nie spotykaj się ze znajomymi, nie wychodź z domu, by nie ryzykować przeniesienia zakażenia.

Jeśli otrzymasz zlecenie na test, zostaniesz automatycznie objęty kwarantanną. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Natomiast negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny.

Źródło: ZOE COVID; mirror.co.uk; pacjent.gov.pl