Zamknij

Objawy zakażenia Omikronem: usta i paznokcie. Na co zwrócić uwagę?

04.01.2022
Aktualizacja: 04.01.2022 11:02
Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News
fot. Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News

Objawy zakażenia Omikronem mogą obejmować zmiany na ustach i paznokciach — alarmują eksperci. Mniej znane i z pozoru niegroźne objawy mogą być znakiem ostrzegawczym, że doszło do zakażenia Omikronem. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, które objawy powinny niepokoić.

  1. Charakterystyczne objawy zakażenia Omikronem
  2. Objawy zakażenia Omikronem: usta i paznokcie

Omikron ma tendencję do wywoływania objawów innych niż znane do tej pory symptomy zakażenia wariantem pierwotnym Alfa i wariantem Delta

Oprócz kaszlu, chrypki, kataru, zakażenie Omikronem może być widoczne na skórze i na paznokciach. Eksperci ostrzegają, by nie lekceważyć kilku ważnych symptomów. Sprawdź, jak rozpoznać znaki ostrzegawcze.

Charakterystyczne objawy zakażenia Omikronem

Trzy główne objawy zakażenia pierwotnym wariantem SARS-CoV-2 zwanym Alfa to wysoka temperatura, uporczywy kaszel oraz utrata smaku i/lub węchu.

Jednak nowy wariant Omikron wywołuje objawy podobne do zwykłego przeziębienia.

Najczęściej wymieniane symptomy zakażenia Omikronem to:

  • chrypka,
  • drapanie w gardle,
  • katar,
  • zmęczenie,
  • łagodne bóle mięśni.

Inne objawy zakażenia tym wariantem mogą obejmować: nocne poty, wysypki skórne, a nawet ból oczu u niektórych pacjentów.

Objawy zakażenia Omikronem: usta i paznokcie

Istnieją mniej znane objawy zakażenia Omikronem występujące na ustach i paznokciach. Ich obecność powinna skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem oraz do wykonania testu na koronawirusa.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ostrzega, że sygnałem alarmowym powinna być blada, szara lub niebieska (sina) skóra i/lub usta oraz paznokcie, ponieważ może to wskazywać na niski poziom tlenu we krwi, co z kolei może być objawem zakażenia SARS-CoV-2.

Według aplikacji ZOE COVID zakażeni wariantem Omikron zgłaszają też występowanie nietypowych zmian skórnych.

Pierwszą z nich jest nagła wysypka składająca się z wypukłych guzków na skórze, które są bardzo swędzące. Wystąpienie wysypki często poprzedza intensywne swędzenie dłoni lub podeszew stóp.

Kolejnym objawem zgłaszanym przez zakażonych były potówki, czyli małe, swędzące, czerwone krostki. Potówki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na łokciach, kolanach oraz na grzbietach dłoni i stóp.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk; manchestereveningnews.co.uk