Zamknij

Objawy wariantu Delta przypominają przeziębienie

15.06.2021 09:22

Objawy wariantu Delta przypominają sezonowe przeziębienie - ostrzegają brytyjscy naukowcy. To groźne, bo młodzi bagatelizują zagrożenie.

Objawy wariantu Delta
fot. AP/Associated Press/East News

Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 (dawniej wariant indyjski) po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 roku. Od jakiegoś czasu sieje spustoszenie w USA i na Wyspach. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii odpowiada już za 90 proc. zakażeń. Jego ogniska znaleziono również w Polsce. Jakie są objawy?

NHS (odpowiednik polskiego NFZ) jako główne objawy COVID-19 wskazuje kaszel, gorączkę oraz utratę węchu i smaku. Jednak zdaniem prof. Tima Spectora z King's College London, kierownika badania Zoe Covid Symptom, te symptomy należą obecnie do rzadszych. Jego zespół wyciągnął te wnioski na podstawie analizy objawów zgłaszanych w specjalnej aplikacji przez tysiące zarażonych koronawirusem osób.

Objawy wariantu Delta to:

  • ból głowy
  • ból gardła
  • katar

"Ludzie mogą odnieść wrażenie, że przechodzą sezonowe przeziębienie, więc dalej będą wychodzili na przyjęcia i przez to mogą przekazywać wirusa sześciu kolejnym osobom" - ostrzega prof. Spector. "Być może to jest po prostu uciążliwe przeziębienie, ale zostańcie w domach i zróbcie test" - zaapelował do młodych.

Źródło: PAP