Zamknij

Konsultant krajowa: objawy skórne COVID-19 nawet u 20 proc. chorych

26.04.2021 12:00
Objawy skórne COVID-19
fot. Shutterstock

Objawy skórne COVID-19 mogą występować u około 20 proc. chorych - mówiły w rozmowie z PAP dermatolożki prof. Joanna Narbutt i prof. Aleksandra Lesiak, podkreślając, że lekarze rodzinni muszą być czujni.

COVID-19 to choroba ogólnoustrojowa, która atakuje nie tylko płuca, ale także mózg, serce, układ pokarmowy, a nawet skórę. "Najbardziej charakterystyczną zmianą są tzw. palce covidowe. Są to sino-czerwone zmiany głównie na palcach stóp, ale mogą też wystąpić na palcach rąk" - tłumaczyła w rozmowie z PAP prof. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jak dodała specjalistka, „covidowe palce” mają związek z powstającymi w przebiegu COVID-19 mikrozakrzepami. Mogą im towarzyszyć pęcherze i owrzodzenia.

Jak oceniła prof. Narbutt, zmiany skórne w przebiegu, czy po przebyciu COVID-19 mogą być wynikiem silnego stresu, jaki towarzyszy tej chorobie. „Jednak część zmian może się też pojawić w efekcie leczenia - antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi czy glikokortykosteroidami” - powiedziała dermatolog.

Ekspert zwróciła również uwagę na fakt, że dolegliwości dermatologiczne takie jak osutka mogą być jednym z objawów PIMS - czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci, nawet jeśli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przeszły lekko lub bezobjawowo.

Objawy skórne COVID-19:

  • osutka plamisto-grudkowa (tzw. odropodobną), która może wystąpić nawet u 50 proc. chorych
  • bąble pokrzywkowe, które pojawiają się u 20 proc. pacjentów
  • sinica siateczkowata, która dotyczy 6 proc. pacjentów
  • wybroczyny
  • "covidowe palce"

Prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśliła, że u chorych na COVID-19 może również dojść do zaostrzenia niektórych chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Przypomniała również, że u osób, które przechorowały COVID-19 może też - po trzech, czterech miesiącach od infekcji - pojawić się tzw. łysienie telogenowe. „Ten rodzaj łysienia pojawia się po wielu infekcjach wirusowych, a w przypadku COVID-19 może być wynikiem mikrozakrzepów powstających w skórze” - oceniła dermatolog.

- Dermatologiczne objawy COVID-19 z reguły są nieswoiste. Ważne jest jednak, by lekarz, do którego przychodzi pacjent z objawami przeziębienia - takimi jak lekki ból gardła, niewielka gorączka, kaszel - i równocześnie z objawami dermatologicznymi, np. osutką plamisto-grudkową, zlecił test w kierunku SARS-CoV-2 - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Joanna Narbutt, która jest również konsultantką krajową w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Źródło: PAP