Zamknij

Objawy półpaśca. Dwa sygnały ostrzegawcze, które mają związek z oczami

05.07.2022
Aktualizacja: 05.07.2022 13:31

Chociaż charakterystycznym objawem półpaśca jest wysypka, to niektóre objawy tej choroby mogą również pojawić się w oczach. Mogą one, niestety, doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Objawy połpaśca związane z oczami
fot. Schutterstock
  1. Jakie są objawy półpaśca?
  2. Jakie są oczne objawy półpaśca?

Półpasiec to infekcja wirusowa, której przyczyną jest zakażenie wirusem varicella zoster (VZV) – to ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest wysypka. Przechorowanie ospy w dzieciństwie powoduje, że wirus ten już na całe życie pozostaje w tkankach nerwowych, ale jest uśpiony. W wyniku reaktywacji, zwykle przy spadku odporności, wywołuje półpasiec.

Jakie są objawy półpaśca?

Najbardziej charakterystyczne objawy półpaśca to:

  • ból, pieczenie, drętwienie lub mrowienie skóry, w miejscu, gdzie ma pojawić się wysypka
  • wrażliwość na dotyk
  • czerwona wysypka, która zaczyna się kilka dni po wystąpieniu bólu
  • pęcherze wypełnione płynem, które pękają i pokrywają się skorupą
  • swędzenie
  • gorączka
  • ból głowy
  • zmęczenie.

Wysypka występuje najczęściej na tułowiu wzdłuż nerwu międzyżebrowego, a także wzdłuż nerwu ocznego. Wczesną oznaką tej postaci choroby są pęcherzyki na czubku, z boku lub u podstawy nosa. Objawy półpaśca niekiedy mogą wystąpić w jamie ustnej, uszach, gardle i krtani.

Jakie są oczne objawy półpaśca?

Półpasiec zwykle objawia się jako pojedynczy pasek wysypki wzdłuż lewej lub prawej strony tułowia. Infekcja może jednak pojawić się również wokół jednego oka lub po jednej stronie twarzy. Objawy półpaśca, które mogą mieć związek ze wzrokiem, to:

Przyczyną objawów półpaśca związanych ze wzrokiem jest wysypka, pojawiającą się po jednej stronie twarzy. To ona może wpływać na oko, w tym powiekę, powierzchnię oka i jego głębsze części, i powodować utratę wzroku. Okazuje się, że do 20 proc. przypadków półpaśca dotyczy właśnie nerwów zlokalizowanych na głowie, jak informuje Harvard Medical School.

Wirusowe zakażenie oka może powodować ból, łzawienie, zaczerwienienie i wrażliwość na światło, a w niektórych prowadzić do upośledzenia wzroku, w tym ślepoty.

W przypadku, gdy w przebiegu półpaśca pojawi się wysypka obejmująca górną część twarzy, czoło lub skórę głowy, ważne jest, aby iść do okulisty, który zbada wzrok, a już na pewno wtedy, jeśli odczuwa się jakiekolwiek objawy półpaśca związane z oczami. Okulista potwierdzi lub wykluczy to, że problemy ze wzrokiem spowodowane są przez wirusa varicella zoster.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / Choroby-zakazne.mp.pl