Objawy odry. Jak rozpoznać chorobę?

05.11.2018
Aktualizacja: 12.03.2019 16:38
Objawy odry. Jak rozpoznać chorobę?
fot. Shutterstock

Objawy odry są charakterystyczne. Czerwona wysypka, kaszel, gorączka, czerwone oczy czy wrażliwość na światło to tylko niektóre z nich. To choroba zakaźna, wirusowa, przenosząca się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Odra jest silnie zaraźliwa, a jej przebieg może być niebezpieczny. Dowiedz się, jak rozpoznać tę chorobę.

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa odry, który wnika do górnych dróg oddechowych i spojówek, namnaża się początkowo w okolicznych węzłach chłonnych i tkance limfatycznej, a następnie przenika do krwi i zakaża komórki układu limfatycznego w całym organizmie oraz nabłonek dróg oddechowych.

Zakażenie wirusem odry przenosi się drogą kropelkową lub po kontakcie z zakażonymi wydzielinami, na przykład katarem. Choroba jest silnie zaraźliwa. Wystarczy, by w grupie dzieci w przedszkolu lub w szkole jedno było chore na odrę, by zagrożenie obejmowało wszystkie osoby z otoczenia.

Leczenie ospy jest objawowe i obejmuje podawanie leków przeciwgorączkowych, odpoczynek, zaciemnienie pokoju, nawadnianie organizmu i stosowanie zdrowej diety. Jedynie w powikłania bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię. 

Objawy odry

Zakażenie wirusem niemal zawsze przebiega objawowo. Choroba może mieć nieco lżejszy lub naprawdę ciężki przebieg, ale objawy prawie zawsze występują. 

1. Objawy zwiastunowe:

2. Plamki Koplika: to szarobiałe plamki (grudki) na błonie śluzowej policzków w pobliżu zębów przedtrzonowych. Plamki pojawiają się na 1-2 dni przed wystąpieniem osutki i utrzymują się przez kilka dni po jej ustąpieniu. Należy jednak pamiętać, że brak plamek, chociaż występują bardzo często, nie wyklucza odry.

3. Okres osutkowy: to czas, gdy na ciele pojawia się osutka, czyli specyficzna grudkowa wysypka. Na skórze występują plamki i grudki o barwie od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicy 0,1–1 cm, pojawiają się przez 2–4 dni. Najczęściej plamki pojawiają się najpierw na głowie, następnie obejmują tułów i kończyny. Wykwity zwykle zlewają się ze sobą, tworząc wielką plamę. Osutka zaczyna blednąć i zanikać w okresie 3-7 dni, ale może pozostawić po sobie zabarwienie skóry i delikatne złuszczanie naskórka. 

Rzadziej u chorych na ospę występują takie objawy jak jadłowstręt, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych. 

Powikłania odry

Odra przebiega zazwyczaj łagodnie lub ma umiarkowanie ciężki przebieg. Zdarza się jednak, że w wyniku choroby rozwiną się groźne powikłania. Dotyczy to szczególnie niemowląt i osób dorosłych, zwłaszcza chorych i z niedoborami odporności.

Do powikłań odry zalicza się:

Najlepszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia ochronne. 

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: mp.pl; pediatria.mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk