Oceń
Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa odry, który wnika do górnych dróg oddechowych i spojówek, namnaża się początkowo w okolicznych węzłach chłonnych i tkance limfatycznej, a następnie przenika do krwi i zakaża komórki układu limfatycznego w całym organizmie oraz nabłonek dróg oddechowych.
Zakażenie wirusem odry przenosi się drogą kropelkową lub po kontakcie z zakażonymi wydzielinami, na przykład katarem. Choroba jest silnie zaraźliwa. Wystarczy, by w grupie dzieci w przedszkolu lub w szkole jedno było chore na odrę, by zagrożenie obejmowało wszystkie osoby z otoczenia.
Leczenie ospy jest objawowe i obejmuje podawanie leków przeciwgorączkowych, odpoczynek, zaciemnienie pokoju, nawadnianie organizmu i stosowanie zdrowej diety. Jedynie w powikłania bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię.
Objawy odry
Zakażenie wirusem niemal zawsze przebiega objawowo. Choroba może mieć nieco lżejszy lub naprawdę ciężki przebieg, ale objawy prawie zawsze występują.
1. Objawy zwiastunowe:
- wysoka gorączka, nawet do 40 stopni;
- suchy kaszel;
- nasilony katar;
- zapalenie spojówek;
- światłowstręt;
- obrzęk powiek.
2. Plamki Koplika: to szarobiałe plamki (grudki) na błonie śluzowej policzków w pobliżu zębów przedtrzonowych. Plamki pojawiają się na 1-2 dni przed wystąpieniem osutki i utrzymują się przez kilka dni po jej ustąpieniu. Należy jednak pamiętać, że brak plamek, chociaż występują bardzo często, nie wyklucza odry.
3. Okres osutkowy: to czas, gdy na ciele pojawia się osutka, czyli specyficzna grudkowa wysypka. Na skórze występują plamki i grudki o barwie od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicy 0,1–1 cm, pojawiają się przez 2–4 dni. Najczęściej plamki pojawiają się najpierw na głowie, następnie obejmują tułów i kończyny. Wykwity zwykle zlewają się ze sobą, tworząc wielką plamę. Osutka zaczyna blednąć i zanikać w okresie 3-7 dni, ale może pozostawić po sobie zabarwienie skóry i delikatne złuszczanie naskórka.
Rzadziej u chorych na ospę występują takie objawy jak jadłowstręt, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych.
Powikłania odry
Odra przebiega zazwyczaj łagodnie lub ma umiarkowanie ciężki przebieg. Zdarza się jednak, że w wyniku choroby rozwiną się groźne powikłania. Dotyczy to szczególnie niemowląt i osób dorosłych, zwłaszcza chorych i z niedoborami odporności.
Do powikłań odry zalicza się:
- zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani, mięśnia sercowego;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu;
- drgawki;
- ślepotę;
- wtórne zakażenia bakteryjne i nasilenie objawów utajonej gruźlicy;
- zgon.
Najlepszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia ochronne.
ZOBACZ TAKŻE:
- 10 osób chorych na odrę w Pruszkowie - ognisko epidemiczne rozszerza się!
- Uwaga na odrę! Epidemia tuż przy polskiej granicy. Tak źle nie było od 20 lat!
- WHO: Rekordowa liczba zachorowań na odrę w Europie
Źródło: mp.pl; pediatria.mp.pl
________
zdrowie.radiozet.pl/nk
Oceń artykuł