Zamknij

Objawy odry. Jak rozpoznać chorobę?

05.11.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 17:42

Objawy odry są charakterystyczne. Czerwona wysypka, kaszel, gorączka, czerwone oczy czy wrażliwość na światło to tylko niektóre z nich. To choroba zakaźna, wirusowa, przenosząca się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Odra jest silnie zaraźliwa, a jej przebieg może być niebezpieczny. Dowiedz się, jak rozpoznać tę chorobę.

Objawy odry. Jak rozpoznać chorobę?
fot. Shutterstock

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa odry, który wnika do górnych dróg oddechowych i spojówek, namnaża się początkowo w okolicznych węzłach chłonnych i tkance limfatycznej, a następnie przenika do krwi i zakaża komórki układu limfatycznego w całym organizmie oraz nabłonek dróg oddechowych.

Zakażenie wirusem odry przenosi się drogą kropelkową lub po kontakcie z zakażonymi wydzielinami, na przykład katarem. Choroba jest silnie zaraźliwa. Wystarczy, by w grupie dzieci w przedszkolu lub w szkole jedno było chore na odrę, by zagrożenie obejmowało wszystkie osoby z otoczenia.

Leczenie ospy jest objawowe i obejmuje podawanie leków przeciwgorączkowych, odpoczynek, zaciemnienie pokoju, nawadnianie organizmu i stosowanie zdrowej diety. Jedynie w powikłania bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię. 

Zobacz także

Objawy odry

Zakażenie wirusem niemal zawsze przebiega objawowo. Choroba może mieć nieco lżejszy lub naprawdę ciężki przebieg, ale objawy prawie zawsze występują. 

1. Objawy zwiastunowe:

2. Plamki Koplika: to szarobiałe plamki (grudki) na błonie śluzowej policzków w pobliżu zębów przedtrzonowych. Plamki pojawiają się na 1-2 dni przed wystąpieniem osutki i utrzymują się przez kilka dni po jej ustąpieniu. Należy jednak pamiętać, że brak plamek, chociaż występują bardzo często, nie wyklucza odry.

3. Okres osutkowy: to czas, gdy na ciele pojawia się osutka, czyli specyficzna grudkowa wysypka. Na skórze występują plamki i grudki o barwie od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicy 0,1–1 cm, pojawiają się przez 2–4 dni. Najczęściej plamki pojawiają się najpierw na głowie, następnie obejmują tułów i kończyny. Wykwity zwykle zlewają się ze sobą, tworząc wielką plamę. Osutka zaczyna blednąć i zanikać w okresie 3-7 dni, ale może pozostawić po sobie zabarwienie skóry i delikatne złuszczanie naskórka. 

Rzadziej u chorych na ospę występują takie objawy jak jadłowstręt, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych. 

Powikłania odry

Odra przebiega zazwyczaj łagodnie lub ma umiarkowanie ciężki przebieg. Zdarza się jednak, że w wyniku choroby rozwiną się groźne powikłania. Dotyczy to szczególnie niemowląt i osób dorosłych, zwłaszcza chorych i z niedoborami odporności.

Do powikłań odry zalicza się:

Najlepszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia ochronne. 

ZOBACZ TAKŻE:

Zobacz także

Źródło: mp.pl; pediatria.mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk