Zamknij

Wykryto nowy wariant koronawirusa: połączenie odmiany brytyjskiej i indyjskiej

31.05.2021 10:56
NHAC NGUYEN/AFP/East News
fot. NHAC NGUYEN/AFP/East News

Jest nowy wariant koronawirusa. To połączenie odmian brytyjskiej i indyjskiej. Wietnamski resort zdrowia informuje, że ta groźna hybryda jest odpowiedzialna za podwojenie się liczby zakażeń w tym kraju w ciągu zaledwie miesiąca. 

W Wietnamie wykryto nowy, hybrydowy wariant koronawirusa, który łączy w sobie cechy odmiany brytyjskiej i indyjskiej - poinformował minister zdrowia Nguyen Thanh Long. Wariant ten jest odpowiedzialny za podwojenie liczby zakażeń w ciągu zaledwie miesiąca.

''Mamy do czynienia z odmianą indyjską, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego''

Wietnam stosunkowo dobrze radził sobie z pandemią koronawirusa. Od marca 2020 roku odnotowano tam 6713 zakażeń koronawirusem i 47 zgonów z powodu COVID-19. Z tej liczby blisko 3600 infekcji zostało potwierdzonych od 30 kwietnia do 29 maja.

Jednak teraz, jak donosi wietnamski portal informacyjny VnExpress, zakażenia nowym, hybrydowym wariantem, który szerzy się szybciej, przenosi się w powietrzu i jest bardziej agresywny niż poprzednicy, odnotowano już w 31 spośród 63 wietnamskich miast.

ZOBACZ:  Wariant brytyjski, południowoafrykański, brazylijski – co o nich wiemy? 

W obliczu radykalnego wzrostu infekcji władze przywróciły restrykcje poluzowane w marcu, gdy w kraju przez blisko 35 dni nie było żadnych nowych przypadków.

- Sekwencjonowanie genetyczne wirusów, które wykryto u ostatnio diagnozowanych pacjentów, wykazało, że mamy do czynienia z groźną kombinacją wariantu brytyjskiego oraz indyjskiego - powiedział Nguyen Thanh Long.

- Mówiąc ściślej, mamy do czynienia z odmianą indyjską, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego - dodał minister.

Szef resortu zdrowia Wietnamu zapowiedział, że pełna dokumentacja naukowa zostanie udostępniona środowisku wirusologicznemu na świecie w najbliższym czasie.

Źródło: PAP