Zamknij

Nowy wariant koronawirusa IHU – co o nim wiemy?

05.01.2022
Aktualizacja: 05.01.2022 11:15
Wariant IHU
fot. Wang Ying/Xinhua News/East News

We Francji pojawił się nowy wariant koronawirusa nazwany roboczo IHU. Czym się on charakteryzuje i czy jest odporny na szczepionki przeciwko COVID-19? Wyjaśniamy.

Pojawił się kolejny wariant koronawirusa, któremu nadano roboczą nazwę IHU (w sieci GISAID figuruje jako B.1.640.2). Jak wynika z ustaleń naukowców, wariant ten ma 46 mutacji, z których dwie: N501Y oraz  E484K mogą świadczyć o większej zakaźności. Na razie nie zostało to jednak naukowo potwierdzone. Eksperci uspokajają też, że niewiele wskazuje, aby ten nowy wariant miał zastąpić Omikrona.

– Niewiele wskazuje na to, iż IHU wypiera dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 proc. przypadków we Francji – tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, i dodaje: – WHO zadecyduje, czy IHU zostanie dołączony do grupy wariantów wartych zainteresowania nadając mu nazwę litery greckiego alfabetu.

Wariant IHU – co jeszcze o nim wiemy?

Po raz pierwszy wykryto go 10 grudnia 2021 r. w Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w tamtejszym Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii w próbce pobranej w połowie listopada 2021 r. od podróżnego wracającego z Kamerunu. Zarażony był wcześniej zaszczepiony przeciwko COVID-19 i miał łagodne objawy choroby ze strony układu oddechowego.

Dotychczas zidentyfikowano 12 osób, które były zakażone tym wariantem koronawirusa. Wszystkie przebywają na terenie Francji.  

Wariant IHU a szczepienia

Wiele osób zastanawia się, czy wariant IHU jest bardziej zaraźliwy niż Omikron i czy szczepionki przeciwko COVID-19 obniżają ryzyko zakażenia również tym wariantem. Ale eksperci uspokajają, faktem jest, że wariant ten ma aż 46 mutacji, co może czynić go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż klasyczna odmiana wirusa, ale nie zostało to potwierdzone w badaniach. Wariant IHU nie został jeszcze zarejestrowany w innych krajach, ani oznaczony jako wariant badany przez Światową Organizację Zdrowia.

Eksperci zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19, które obniżają ryzyko zakażenia koronawirusem i ciężkiego przebiegu COVID-19 bez względu na wariant, który wywołuje tę chorobę. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie "wyciszyć" pandemię i uniemożliwić temu patogenowi kolejne mutacje.

Jaką więc rolę w rozwoju pandemii koronawirusa odegra wariat IHU i czy w ogóle? Czas to pokaże.

Źródło: PAP