Zamknij

Najnowszy subwariant Omikrona już w Polsce. Będzie wzrost liczby zakażeń?

27.10.2022 12:08

W Europie Zachodniej znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Pojawiły się tam nowe subwarianty Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Dotarły one już również do Polski – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, uspokajając, że w naszym kraju „w tej chwili sytuacja jest stabilna”, choć na przełomie roku może się to zmienić.

W Polsce są obecne warianty BQ.1 i BQ.1.1
fot. Karol Makurat/REPORTER
  1. Sytuacja koronawirusowa w Polsce i w Europie
  2. Nowe subwarianty BQ.1 i BQ.1.1 są już w Polsce
  3. Atakuje nie tylko koronawirus, ale i grypa

W Europie Zachodniej pojawił się nowy subwariant Omikrona BQ.1 i BQ.1.1, który powoduje nowe zakażenia. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki – powiedział w Studiu PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że szczepionki przeciwko wariantowi Omikron w dużym stopniu chronią także przed nowymi subwariantami.

Sytuacja koronawirusowa w Polsce i w Europie

Wiceszef resortu zdrowia ocenił aktualną sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Polsce. Określił, ją jako „stabilną”.

– Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 proc. Maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach. Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne – wyjaśniał wiceminister Kraska.

Jak informuje ministerstwo zdrowia, od 20 do 26 października 2022 r. wykonano w Polsce ponad 52,3 tys. testów, a badania potwierdziły w tym czasie 6656 zakażeń koronawirusem, w tym 1285 ponownych. Zmarło 100 osób z COVID-19. W szpitalach przebywa 1530 pacjentów z COVID-19 (stan na 25 października).

Tymczasem w krajach Europy Zachodniej rośnie liczba nowych przypadków zakażeń. – Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant omikronu BQ.1 i BQ.1.1 – powiedział Kraska. Wyjaśnił, że „to są nowe subwarianty Omikrona BA.5, który także powoduje nowe zakażenia”. Wiceminister nie był w stanie powiedzieć, „ jak to będzie się dalej rozwijało”.

Nowe subwarianty BQ.1 i BQ.1.1 są już w Polsce

Wiceminister zdrowia poinformował, że nowy wariat jest obecny także w Polsce. – Mamy na razie stwierdzone dwa przypadki. Monitorujemy sytuację. Wydaje się, że będzie następowało wypieranie wariantu B.A.5, który jest w tej chwili, ale chyba następuje to wolniej niż w poprzednich falach – ocenił Kraska.

Podkreślił, że „obecny czas to najlepszy okres do wykonania szczepień przeciw COVID-19, ponieważ na razie mamy mało nowych przypadków". Zaznaczył też, że „wstępne badania pokazują, że szczepionki, które są w tej chwili, jako dodatkowe, i które są skierowane na warianty Omikrona, w dużym procencie zabezpieczają przed nowymi subwariantami".

Atakuje nie tylko koronawirus, ale i grypa

Wiceminister odniósł się też do prognoz nasilenia jednoczesnych zakażeń COVID-19 i grypą, określanych jako twindemia. W ostatnich dwóch latach w sezonie grypowym, który w Polsce przypada na styczeń i luty, liczba zakażeń grypą była dużo mniejsza niż wcześniej. – W dwóch ostatnich latach dzięki noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego i dezynfekcji rąk nie tylko zmniejszyła się liczba zakażeń koronawirusem, ale także grypą. Dane z ostatnich dwóch sezonów pokazały, że odnotowano prawie czterokrotnie mniej infekcji grypowych niż to było w sezonie przed pandemią – powiedział Kraska.

Jak zaznaczył, obecny czas to najlepszy moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Zapewnił, że szczepionek jest dużo i przypomniał, że osoby powyżej 75. roku życia mogą szczepić się bezpłatnie.

Wiceminister Kraska przyznał, że na przełomie tego i następnego roku przypadków zakażeń „może być zdecydowanie więcej” niż teraz.

Źródło: PAP/Magdalena Gronek, Adrian Kowarzyk