Zamknij

Nowa niebezpieczna infekcja u dzieci. Czy ma związek z koronawirusem?

28.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 21:54

Towarzystwo Intensywnej Opieki Pediatrycznej Wielkiej Brytanii poinformowało o wzroście liczby dzieci  z objawami typowymi dla choroby Kawasaki. To choroba, która może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań, takich jak zawał serca i tętniak. Specjaliści zastanawiają się, czy nagłe pojawienie się infekcji ma związek z COVID-19.

Nowej infekcji u dzieci
fot. Shutterstock

Nowa infekcja u dzieci: czy ma związek z koronawirusem?

Jak podaje "Health Service Journal", w ciągu ostatnich trzech tygodni w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła liczba dzieci z wielonarządowym stanem zapalnym, który wymaga hospitalizacji.

W związku z nową chorobą dzieci cierpią na silne bóle brzucha, zapalenie mięśnia sercowego, wysypkę oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy te zaobserwowano także u dzieci, które nie miały koronawirusa. Co więcej, dzieci zakażone koronawirusem wykazują objawy nowej infekcji typowe dla wstrząsu toksycznego i choroby Kawasaki.

W chorobie Kawasakiego w wyniku uszkodzenia ściany naczynia dochodzi do powstania jej poszerzenia (tętniakowego), głównie w naczyniach wieńcowych serca, choć nie u wszystkich chorych w przebiegu choroby zajęte zostają naczynia serca.  Przyczyny choroby nie są znane. Podejrzewa się jednak, czy wywołuje ją jakiś czynnik zakaźny. U chorych stwierdza się często niedawno przebytą iniekcję górnych dróg oddechowych.

Na chwilę obecną posiadamy za mało informacji, by móc stwierdzić, czy objawy nowej choroby u dzieci związane są z COVID-19. Dr Elizabeth Whittaker ze szpitala w Londynie poinformowała o podobnych przypadkach zachorowań wśród dzieci informowano także we Włoszech i w Hiszpanii. Dodała także, że „liczby są małe, ale znaczące”. Przestrzega lekarzy pierwszego kontaktu, aby zwracali szczególną uwagę na podobne objawy u dzieci, które zgłaszają się z rodzicami po pomoc. 

Na czym polega choroba Kawasakiego u dzieci?

Choroba Kawasakiego to ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń o nieznanej etiologii. Uważa się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. U chorego obserwuje się przede wszystkim zapalenie dużych naczyń wieńcowych, zmiany tętniakowatych i niedokrwienie mięśnia sercowego.

Rozpoznanie choroby Kawasakiego stawiane jest w przypadku gorączki utrzymującej się przez co najmniej 5 dni i w obecności poniższych kryteriów:

  • obustronnego nieropnego przekrwienia spojówek,
  • zmian w śluzówkach jamy nosowo-gardłowej (zakażenie gardła, spieczone, suche wargi, język malinowy),
  • obrzęku i (lub) rumienia na dłoniach lub stopach, złuszczania skóry okolicy przypaznokciowej,
  • różnokształtnej, niepęcherzykowej wysypki na tułowiu,
  • powiększenia węzłów chłonnych szyjnych.

Źródło: polishexpress.co.uk