Oceń
Nowa infekcja u dzieci: czy ma związek z koronawirusem?
Jak podaje "Health Service Journal", w ciągu ostatnich trzech tygodni w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła liczba dzieci z wielonarządowym stanem zapalnym, który wymaga hospitalizacji.
W związku z nową chorobą dzieci cierpią na silne bóle brzucha, zapalenie mięśnia sercowego, wysypkę oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy te zaobserwowano także u dzieci, które nie miały koronawirusa. Co więcej, dzieci zakażone koronawirusem wykazują objawy nowej infekcji typowe dla wstrząsu toksycznego i choroby Kawasaki.
W chorobie Kawasakiego w wyniku uszkodzenia ściany naczynia dochodzi do powstania jej poszerzenia (tętniakowego), głównie w naczyniach wieńcowych serca, choć nie u wszystkich chorych w przebiegu choroby zajęte zostają naczynia serca. Przyczyny choroby nie są znane. Podejrzewa się jednak, czy wywołuje ją jakiś czynnik zakaźny. U chorych stwierdza się często niedawno przebytą iniekcję górnych dróg oddechowych.
Na chwilę obecną posiadamy za mało informacji, by móc stwierdzić, czy objawy nowej choroby u dzieci związane są z COVID-19. Dr Elizabeth Whittaker ze szpitala w Londynie poinformowała o podobnych przypadkach zachorowań wśród dzieci informowano także we Włoszech i w Hiszpanii. Dodała także, że „liczby są małe, ale znaczące”. Przestrzega lekarzy pierwszego kontaktu, aby zwracali szczególną uwagę na podobne objawy u dzieci, które zgłaszają się z rodzicami po pomoc.
Na czym polega choroba Kawasakiego u dzieci?
Choroba Kawasakiego to ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń o nieznanej etiologii. Uważa się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. U chorego obserwuje się przede wszystkim zapalenie dużych naczyń wieńcowych, zmiany tętniakowatych i niedokrwienie mięśnia sercowego.
Rozpoznanie choroby Kawasakiego stawiane jest w przypadku gorączki utrzymującej się przez co najmniej 5 dni i w obecności poniższych kryteriów:
- obustronnego nieropnego przekrwienia spojówek,
- zmian w śluzówkach jamy nosowo-gardłowej (zakażenie gardła, spieczone, suche wargi, język malinowy),
- obrzęku i (lub) rumienia na dłoniach lub stopach, złuszczania skóry okolicy przypaznokciowej,
- różnokształtnej, niepęcherzykowej wysypki na tułowiu,
- powiększenia węzłów chłonnych szyjnych.
Źródło: polishexpress.co.uk
Oceń artykuł